Infrastruktur
Klartecken för fyrspårsutbyggnad mellan Malmö och Lund

Regeringens beslut ger klartecken till Trafikverket att bygga ut järnvägen mellan Arlöv och Flackarp till fyra spår. Foto: News Øresund – Johan Wessman
Idag gav regeringen klartecken för utbyggnaden av järnvägen från två till fyra spår mellan Arlöv och Flackarp. När projektet är klart kommer antalet tåg på sträckan att kunna öka från 18 till omkring 55 tåg per timma.
Efter dagens regeringssammanträde kom beskedet att utbyggnaden av järnvägen mellan Lund och Malmö tillåts.
– Regeringens beslut innebär att kommunikationerna i södra Sverige kan förbättras avsevärt samtidigt som hänsyn tas till de boende i området. I januari i år fick vi in ett komplett underlag från Trafikverket som gjorde det möjligt för oss att fatta beslut, säger miljöminister Lena Ek i ett pressmeddelande.
Den åtta kilometer långa sträckan Flackarp-Arlöv som ligger mellan Lund och Malmö är en flaskhals i tågtrafiken. Utbyggnaden från två till fyra spår innebär även att spåren delvis ska grävas ner för att minska bullret. 2010 sände Trafikverket in en skrivelse till miljödepartementet och har sedan dess väntat på ett så kallat tillåtlighetsbeslut för att gå vidare med projektet, vilket alltså fattades av regeringen idag.
Beslutet innebär att Trafikverket kan gå vidare med den formella hanteringen av järnvägsplanen, men byggstarten dröjer ytterligare. Först ska en miljökonsekvensbeskrivning av projektet godkännas. (News Øresund)
-
Danmark12 månader sedanEnergiö Bornholm på väg mot att förverkligas – avtal mellan Danmark och Tyskland väntas bli klart innan årsskiftet
-
Danmark12 månader sedanTyska järnvägsanslutningen till kommande Fehmarn Bält-tunneln minst tre år försenad
-
Danska valet 20265 månader sedanSkatt, pension och dricksvatten – de viktigaste danska valfrågorna
-
Danska valet 20265 månader sedanDanmark går till val den 24 mars
-
Danmark9 månader sedan”Inte längre realistiskt” att Fehmarn Bält-tunneln kan öppna 2029
-
Samhälle10 månader sedanRegion Skåne ger klartecken för upphandling av nya Öresundståg – nu behöver övriga fem regioner fatta motsvarande beslut
-
Danmark11 månader sedanUtredning klar av åtta nya möjliga Metrolinjer i Köpenhamn och över Öresund till 2070
-
Danmark11 månader sedanSocialdemokratiet och Venstre vill se fler p-platser i Köpenhamn
