Samhälle
Krav på statliga pengar till gränsstatistik om Norge-Danmark
Det skånsk-danska statistikprojektet Örestat samarbetar med Region Värmland och Västra Götalandsregionen. Tillsammans kämpar det för att få fram svenska statliga pengar till att löpande ta fram statistik som omfattar pendlingen till Danmark och Norge.
Den 19 mars träffade Örestat och de båda västsvenska regionerna Näringsdepartementet i Stockholm med krav om att svenska staten är med och finansierar den gränsregionala statistiken. Enligt ett nyhetsbrev från Örestat ser det ut som att frågan om medfinansiering även kommer att prövas av Nordiska Ministerrådet.
Örestat pekar på att det i dag saknas tiotusentals personer i den nationella svenska statistiken. Det rör sig om personer som pendlar och arbetar i bland annat Danmark och Norge. Den gränsöverskridande statistiken används för att ge en mera rättvisande bild av läget när det gäller utbildning, arbete och bostadsmarknad. (News Øresund)
-
Samhälle31 mars, 2020
Corona i Danmark och Sverige: Detta har hänt
-
Samhälle14 juli, 2020
Utrikesdepartementet förlänger reseavrådan till Danmark fram till den 29 juli
-
Samhälle2 juli, 2020
Danmark öppnar gränsen för invånarna i Blekinge och Kronoberg – Skåne närmar sig gränsöppning
-
Infrastruktur23 januari, 2020
Tågvärden som blivit Öresundspendlarnas favorit
-
Samhälle21 maj, 2020
Sverige behandlas på samma sätt som övriga Norden och Tyskland när Danmark börjar öppna upp gränsen – affärsresor möjliga från måndag
-
Samhälle28 maj, 2020
5 100 bilar kom från besök i Sverige och 2 000 från Bornholm vid den danska köbildningen på Öresundsbron i söndags
-
Samhälle8 juli, 2020
Skåne klarar kravet på låg smittnivå – Danmark väntas ge besked om gränsöppning över Öresund under torsdagen
-
Norden29 maj, 2020
Svenskar upplever orättvisa när de stoppas medan finländarna får korsa gränsen