Infrastruktur
Potential för elflyg i Norden enligt ny rapport
Små eldrivna flygplan med upp till 30 passagerare som trafikerar rutten mellan Bornholm och Kristianstad? Eller mellan Aarhus och Göteborg? Det kan bli en verklighet i framtiden om man ser till att det finns restidsvinster jämfört med hur lång tid det tar att transportera sig med bil eller kollektivtrafik. Det konstateras i en tillgänglighetsstudie som Nordregio har tagit fram. Ännu har ingen utvecklat ett elflyg som kan transportera passagerare på längre sträckor, men enligt flygplansutvecklaren Heart Aerospace räknar de med att ha ett 30-sitsigt plan färdigt år 2028 och bland annat SAS står redo att beställa planen.
Norden konstateras i rapporten från Nordregio vara en framtida möjlig testbädd för elflygstrafik eftersom många områden är svåra att nå utan att behöva korsa vatten eller andra hinder på land. Dessutom är passagerarunderlaget begränsat vilket möjliggör för små eldrivna flygplan med upp till 30 passagerare, samtidigt som avstånden mellan de regionala centren är relativt korta. Ett första generationens elflyg bedöms kunna flyga i mellan 200-400 kilometer på en laddning.
Det konstateras i en rapport från Nordregio, som har tittat på var det skulle kunna vara effektivt att ha elflygstrafik i framtiden sett till restidsvinster. Totalt identifieras 203 rutter ge kortare restid jämfört med bil eller kollektivtrafik idag. Ur ett dansk-svenskt perspektiv skulle det enligt rapporten framför allt vara gynnsamt med flygtrafik mellan Rønne på Bornholm och svenska orter som Kristianstad, Växjö, Kalmar och Landskrona. Även Aarhus och Aalborg skulle kunna sammanlänkas med Göteborg, Helsingborg, Halmstad och Landskrona på svenska västkusten. Nordregio kommer i fortsatta studier bland annat att titta på vad elflygstrafiken skulle kunna ha för påverkan på arbetsmarknaden i olika områden. (News Øresund)
Läs mer: 500 jobb skapas i Göteborg när Heart Aerospace bygger fabrik för eldrivna passagerarflygplan
-
Danmark10 månader sedanEnergiö Bornholm på väg mot att förverkligas – avtal mellan Danmark och Tyskland väntas bli klart innan årsskiftet
-
Danmark10 månader sedanTyska järnvägsanslutningen till kommande Fehmarn Bält-tunneln minst tre år försenad
-
Samhälle12 månader sedanReserekord när Öresundstågen växt från Köpenhamn-Malmöpendel till att omfatta hela södra Sverige – siktar på 250-procentig ökning till 2050
-
Danmark8 månader sedan”Inte längre realistiskt” att Fehmarn Bält-tunneln kan öppna 2029
-
Danska valet 20264 månader sedanDanmark går till val den 24 mars
-
Samhälle9 månader sedanRegion Skåne ger klartecken för upphandling av nya Öresundståg – nu behöver övriga fem regioner fatta motsvarande beslut
-
Danmark9 månader sedanUtredning klar av åtta nya möjliga Metrolinjer i Köpenhamn och över Öresund till 2070
-
Danska valet 20264 månader sedanSkatt, pension och dricksvatten – de viktigaste danska valfrågorna
