Danmark
Pensionsbolag beredda att satsa 30 miljarder i Köpenhamns hamntunnel

Mitt emot Den lille havfrue syns Refshaleøen och de gamla varvshallarna som nu är aktuella i samband med pensionsbolagens erbjudande om att bygga en hamntunnel för 30 miljarder danska kronor runt Köpenhamn. Foto: News Øresund
En rad danska pensionsbolag erbjuder sig att bygga en hamntunnel som ska leda trafik under vattnet från Nordhamnen till Amagermotorvägen. Satsningen är värd 30 miljarder danska kronor och föreslås ske i ett offentligt privat partnerskap, OPP, och väntas även öka värdet på pensionsbolagens markområden på Refshaleøen i hamnområdet.
Hamntunneln anses ha stor betydelse för biltrafiken genom Köpenhamn genom att det skapas en östlig ringväg med start i nya utbyggnadsområdet Nordhamnen och under vattnet fram till Refshaleøen och vidare till Amagermotorvägen. Hamntunneln skapar även en bättre infrastruktur kring Refsahaleøen som tidigare rymde ett skeppsvarv och som härom året blev känt som platsen för Eurovision Song Contest. (News Øresund)
Läs mer: Danska pensionsbolag bjuds in att medfinansiera statlig infrastruktur
-
Danska valet 20267 månader sedanSkatt, pension och dricksvatten – de viktigaste danska valfrågorna
-
Danska valet 20268 månader sedanDanmark går till val den 24 mars
-
Danmark12 månader sedan”Inte längre realistiskt” att Fehmarn Bält-tunneln kan öppna 2029
-
Danska valet 20268 månader sedanMöt partierna i danska Folketinget
-
Danska valet 20267 månader sedanValforskare: så kan den nya danska regeringen se ut efter valet
-
Danmark12 månader sedanTrendbrott: Unga danska män röker och dricker mindre
-
Danmark11 månader sedanDanska kommun- och regionvalet: Bakslag för regeringen – starkt fram för både höger- och vänsterkanten
-
Danmark11 månader sedanJensens Bøfhus försvinner helt – konkurrent tar över danska restauranger
