Danmark
Dansk ekonomi på väg in i högkonjunktur – Nationalbanken varnar för överhettning på arbetsmarknaden

Danmarks Nationalbank varnar för arbetskraftsbrist och uppmanar regeringen att ”få det strukturella offentliga saldot i balans”. Foto: News Øresund
Danmarks Nationalbank varnar för en överhettning på den danska arbetsmarknaden och uppmanar statsminister Lars Løkke Rasmussen att strama åt de offentliga finanserna. ”Danmark är inne i ett stabilt uppsving” säger Nationalbankens direktör Lars Rohde som tror på en ekonomisk tillväxt på 1,0 procent i år och med 1,4 procent under 2017 och 1,5 procent under 2018.
Danmarks Nationalbanks direktör Lars Rohde uppger att dansk ekonomi är på väg in i en högkonjunktur och varnar för brist på arbetskraft och för att Köpenhamns bostadsmarknad är känslig för räntehöjningar med tanke på de högt uppskruvade bostadspriserna.
Hoten mot dansk ekonomi ser han i form av brist på arbetskraft, höga bostadspriser och en bostadsmarknad som är känslig för plötsliga räntehopp. Även ett ökat internationellt motstånd mot frihandel kan beröra en exportinriktade nation som Danmark.
Lars Rohde pekar på att den danska BNP-tillväxten främst drivs på av en ökad privat konsumtion i år men att tillväxten kommande år i ökad utsträckning kommer från en ökad export. Nationalbankens prognos över den ekonomiska tillväxten (BNP) pekar på en tillväxt på 1,0 procent i år följt av 1,4 respektive 1,5 procent under de kommande två åren. Det innebär en mindre nedjustering jämfört den senaste prognosen från september. (News Øresund)
-
Danmark11 månader sedanEnergiö Bornholm på väg mot att förverkligas – avtal mellan Danmark och Tyskland väntas bli klart innan årsskiftet
-
Danmark12 månader sedanTyska järnvägsanslutningen till kommande Fehmarn Bält-tunneln minst tre år försenad
-
Danska valet 20265 månader sedanSkatt, pension och dricksvatten – de viktigaste danska valfrågorna
-
Danska valet 20265 månader sedanDanmark går till val den 24 mars
-
Danmark9 månader sedan”Inte längre realistiskt” att Fehmarn Bält-tunneln kan öppna 2029
-
Samhälle10 månader sedanRegion Skåne ger klartecken för upphandling av nya Öresundståg – nu behöver övriga fem regioner fatta motsvarande beslut
-
Danmark11 månader sedanUtredning klar av åtta nya möjliga Metrolinjer i Köpenhamn och över Öresund till 2070
-
Danmark11 månader sedanSocialdemokratiet och Venstre vill se fler p-platser i Köpenhamn
