Näringsliv
Øresunddirekt startar upp företagsrådgivningen igen – med digital vägledning
Informationstjänsten Øresunddirekt med kontor i Malmö och webbredaktion i Köpenhamn startar den 5 maj åter upp tjänsten Øresundsvägledarna som riktar sig till företag som vill göra affärer på båda sidor Sundet. Med anledning av coronapandemin byter tjänsten form från personliga möten till en digital mötesplats. Tjänsten drivs i samverkan mellan NyföretagarCentrum Öresund, Københavns Erhvervshus och Øresunddirekts experter från svenska Skatteverket och Försäkringskassan. Tillsammans erbjuder de varje tisdag gratis rådgivning till företag.
– När vi slutade att ta emot personliga besök på vårt informationscenter i Malmö i mitten av mars kunde vi heller inte fortsätta erbjuda företagen våra vägledningsmöten och trots den rådande krisen har företagen fortfarande ”vanliga” utmaningar och behov av hjälp. Men nu är tekniken testad och på plats och det är glädjande att åter kunna ”öppna upp” lite grann”, säger Sandra Forsén, verksamhetsansvarig för informationscentret i Malmö i en kommentar till News Øresund.
Förutom Øresundsvägledarna erbjuder Øresunddirekt sedan tidigare frågetjänsten Öresundsexperterna där rådgivare inom olika fackområden kostnadsfritt svarar på insända frågor från små- och medelstora företag om att driva verksamhet på andra sidan Öresund. Frågorna och svaren anonymiseras och läggs sedan ut på Øresunddirekts hemsida. Utöver dessa två företagstjänster är Øresunddirekts verksamhet inriktad mot att hjälpa gränspendlare med information om bland annat skatteregler, socialförsäkringar och arbetsmarknadsfrågor. (News Øresund)
-
IT / mobiltelefoni12 månader sedanOtryggheten i fokus när IT-företagen lämnar Kista
-
Arbetsmarknad11 månader sedanE-handelsföretaget Boozt flyttar huvudkontoret från Malmö till Köpenhamn
-
Danmark12 månader sedanDansk magnat blir storägare i bolaget bakom svenska Fjällräven
-
Turism/kultur12 månader sedanMalmö får ett maraton – efter 39 års uppehåll
-
Danmark5 månader sedanEnergiö Bornholm på väg mot att förverkligas – avtal mellan Danmark och Tyskland väntas bli klart innan årsskiftet
-
Samhälle7 månader sedanDe nya Öresundstågen: ökad kapacitet, kortare restid och möjlighet till nya regionala linjer till Ystad, Älmhult och Kristianstad
-
Danmark11 månader sedanNu kostar den danska kronan under 1,50
-
Forskning11 månader sedanRekordstor donation till Lunds universitets cancerforskning från stiftelse med koppling till Ingvar Kamprad och Ikea
