Infrastruktur
Öresundsbron gjorde en vinst på 899 miljoner

Trafiken över bron ökade med 1,8 procent under 2015. Det bidrog till att Øresundsbro-konsortiet ökade sin vinst med 116 miljoner danska kronor före värdeförändring jämfört med 2014.
Under sommaren slogs flera trafikrekord på Öresundsbron, frakttrafiken ökade under året med 6,4 procent och Bropasstrafiken med 4,8 procent. Pendlingstrafiken låg däremot kvar på samma nivå som under 2014. Nu är det genomsnittliga antalet fordon som passerar bron på ett dygn uppe i 19 300 stycken.
Läs mer: Fler än någonsin förr reste över Öresundsbron
– Det finansiella resultatet är tillfredsställande. I november infördes gränskontrollerna, men vi har inte kunnat se någon större påverkan på motorvägstrafiken under 2015. Hur trafiken påverkas på längre sikt återstår att se, säger Caroline Ullman-Hammer, vd för Øresundsbro-konsortiet, i en kommentar.
Prognosen för återbetalningstiden för Öresundsbron har trots det goda resultatet förlängts med ett år jämfört med den som gjordes för ett år sedan, vilket enligt pressinformatör Jens Genders beror på finansiella faktorer som ränta och valutakurser. Nu räknar brokonsortiet med att själva bron är återbetald år 2034.
Under 2015 ökade vägintäkterna med 60 miljoner danska kronor, till 1 271 miljoner danska kronor. Järnvägsintäkterna ökade samtidigt med fyra miljoner danska kronor.
Den räntebärande nettoskulden minskade med 747 miljoner danska kronor och på grund av det, samt de låga marknadsräntorna, sjönk räntekostnaderna med 57 miljoner danska kronor till 327 miljoner danska kronor. Resultatet blev alltså före värdeförändring 899 miljoner danska kronor för 2015. (News Øresund)
-
Danmark6 månader sedan
Från och med 1 januari 2025 är det återigen förbjudet att flagga med utländska flaggor i Danmark – de nordiska flaggorna och Tysklands undantas
-
Danmark12 månader sedan
Danskt trepartsavtal om CO2-avgift för lantbruket klart – visar att 2030-målet för utsläppen nås
-
Näringsliv10 månader sedan
Saab vill bygga nästa generations stridsflygplan
-
Norden12 månader sedan
Möjligt att betala med mobilen över Öresund när Vipps lanseras i Sverige i höst
-
Näringsliv10 månader sedan
Brittiskt företag bygger lyxoutlet i skånska Löddeköpinge – konkurrerar med danska Ringsted Outlet
-
Danmark8 månader sedan
Utan invandring eller stigande fruktsamhet kommer antalet invånare i Danmark att minska kraftigt
-
Politik8 månader sedan
Region Skånes politiker uppvaktar Danmarks regering för att få behålla samarbetet med danska regioner
-
Danmark9 månader sedan
Danska logistikföretaget DSV köper DB Schenker och blir Danmarks näst största företag