Arbetsmarknad
Øresunddirekt får fler frågor om att sluta arbeta över sundet
Under coronapandemin har antalet frågor kring a-kassa och att sluta arbeta över sundet ökat hos informationstjänsten Øresunddirekt – särskilt i samband med stora varsel och uppsägningar i Danmark. Enligt Sandra Forsén, verksamhetsansvarig på Øresunddirekt, kan flera hundra svenskar ha sagts upp i samband med massuppsägningarna på bland annat Köpenhamns flygplats, men någon bekräftande statistik finns inte.
– Det är svårt att sätta en exakt siffra på det – ingen kan det i dagsläget – men vår känsla är att många frågar kring a-kassa och för att de slutat jobba över sundet, säger hon till News Øresund.
Samtidigt vill hon betona att många frågor också kommer från de som fortfarande arbetar på tvärs – och informationstjänsten får även frågor från personer som just ska börja jobba i grannlandet.
Ett annat fenomen Øresunddirekt noterat är att många rykten sprids kring vad som gäller under coronapandemin.
– Vi får många fler frågor från människor som undrar: ”har jag uppfattat det rätt?”. Det skrivs mycket på sociala medier och även om mycket är jättebra och vår information också delas kan diskussionen lätt gå igång så att ett rykte eller en halvsanning tas för en sanning – just i förhållande till de nya situationerna som uppstår nu, säger Sandra Forsén.
Hon uppmanar människor att höra med Øresunddirekt eller direkt med myndigheterna vad som gäller, för att få det bästa svar de kan ge. Många frågor är nya även för dem.
– Vissa frågor har vi kanske logiskt kunnat förutsäga, för att vi kunnat se att här blir det konsekvenser. Men många är unika och nya för oss, där vi fått börja gräva och lära oss nytt, säger hon.
News Øresund – Anna Palmehag
-
IT / mobiltelefoni12 månader sedanOtryggheten i fokus när IT-företagen lämnar Kista
-
Arbetsmarknad11 månader sedanE-handelsföretaget Boozt flyttar huvudkontoret från Malmö till Köpenhamn
-
Danmark12 månader sedanDansk magnat blir storägare i bolaget bakom svenska Fjällräven
-
Turism/kultur12 månader sedanMalmö får ett maraton – efter 39 års uppehåll
-
Danmark5 månader sedanEnergiö Bornholm på väg mot att förverkligas – avtal mellan Danmark och Tyskland väntas bli klart innan årsskiftet
-
Samhälle7 månader sedanDe nya Öresundstågen: ökad kapacitet, kortare restid och möjlighet till nya regionala linjer till Ystad, Älmhult och Kristianstad
-
Danmark11 månader sedanNu kostar den danska kronan under 1,50
-
Forskning11 månader sedanRekordstor donation till Lunds universitets cancerforskning från stiftelse med koppling till Ingvar Kamprad och Ikea
