Samhälle
Coronakrisen slår mot färjetrafiken – 70 tjänster försvinner hos Forsea när statligt coronastöd upphör
Rederiet Forsea, som driver färjelinjen mellan Helsingborg och Helsingör, har drabbats hårt under coronakrisen med 66 procent färre passagerare och personbilar samt 13 procent färre lastbilar under andra kvartalet jämfört med samma tid i fjor. Under hösten upphör de statliga coronabidragen från Danmark och Sverige. Nu minskar rederiet bemanningen med motsvarande 70 tjänster.
Som mest minskade trafikvolymen på Forseas färjor under coronavåren med 80 procent men under sommaren har det skett en återhämtning sedan smittspridningen minskat och den danska gränsen mot Sverige åter har öppnats.
– Men trafikvolymen är fortfarande omkring 40 procent lägre än normalt, säger Forseas vd Kristian Durhuus till News Øresund.
I slutet av augusti upphör det danska coronastödet till drabbade företag medan det svenska stödet löper ut vid årsskiftet. Det slår mot Forseas ekonomi. Därför har rederiet beslutat minska personalstyrkan med motsvarande 70 tjänster. Neddragningarna kommer att slå mot alla delar av företaget – kontoret, i hamnen och ombord på fartygen. Forsea har idag omkring 500 tillsvidareanställda och 100 extraanställda. De nu meddelade neddragningarna sker bland de tillsvidareanställda medan antalet extraanställda redan tidigare har krympts till vad Kristian Durhuus menar är ett absolut minimum.
– Vi har sänt ut information till vår personal och kommer nu att förhandla med fackföreningarna på båda sidor Öresund, säger Kristian Durhuss som räknar med att ha genomfört personalneddragningarna innan årsskiftet.
Det går inte att göra någon prognos inför 2021 på grund av det osäkra smittläget men han pekar på att till skillnad från finanskrisen är det inte brist på kapital i samhället och att den underliggande ekonomin är sund.
Allt är dock inte dystert för Forsea. Satsningen på att bygga om två färjor till eldrift med batterier som snabbladdas i hamn övergår nu från test och inkörning till permanent drift. Färjan Aurora är nu godkänd av danska och svenska myndigheter och av klassningssällskap och seglar sedan tre veckor helt på el. Till slutet av året räknar Kristian Durhuus med att även färjan Tycho Brahe ska vara godkänd och helt kunna övergå till eldrift. (News Øresund)
-
Danska valet 20267 månader sedanSkatt, pension och dricksvatten – de viktigaste danska valfrågorna
-
Danska valet 20268 månader sedanDanmark går till val den 24 mars
-
Danmark12 månader sedan”Inte längre realistiskt” att Fehmarn Bält-tunneln kan öppna 2029
-
Danska valet 20268 månader sedanMöt partierna i danska Folketinget
-
Danska valet 20267 månader sedanValforskare: så kan den nya danska regeringen se ut efter valet
-
Danmark12 månader sedanTrendbrott: Unga danska män röker och dricker mindre
-
Danmark11 månader sedanDanska kommun- och regionvalet: Bakslag för regeringen – starkt fram för både höger- och vänsterkanten
-
Danmark11 månader sedanJensens Bøfhus försvinner helt – konkurrent tar över danska restauranger
