Samhälle
Operaparken invigs på fredag – ett nytt rekreationsområde intill operahuset i Köpenhamn
En ny park har etablerats på Dokøens sydö intill operahuset i Köpenhamn. Operaparken doneras av A.P. Møller Fonden, som också finansierade operahuset. Operaparken består av områden med träd och växter från hela världen och med ett underjordiskt garage.
Det finns sex utvalda teman som kan upplevas: Engelska trädgården, Vit nordisk skog, Röd nordamerikansk skog, Ekskog, Körsbärslund och Tropiskt växthus med en restaurang i mitten av parken.
Parken är designad av arkitektgruppen COBE och täcker en yta på 21 500 m2. Under rekreationsparken finns ett underjordiskt parkeringsgarage med planterade ljusschakt som förbinder parkeringsgaraget med parken ovanför. Den nya Operaparken, som är öppen för allmänheten, är privatägd och drivs av Stiftelsen Operaparkfonden. (News Øresund)
-
Danska valet 20267 månader sedanSkatt, pension och dricksvatten – de viktigaste danska valfrågorna
-
Danska valet 20267 månader sedanDanmark går till val den 24 mars
-
Danmark11 månader sedan”Inte längre realistiskt” att Fehmarn Bält-tunneln kan öppna 2029
-
Samhälle12 månader sedanRegion Skåne ger klartecken för upphandling av nya Öresundståg – nu behöver övriga fem regioner fatta motsvarande beslut
-
Danska valet 20267 månader sedanMöt partierna i danska Folketinget
-
Longreads12 månader sedanSvenska Bonnier News köper danska Zetland
-
Danmark11 månader sedanTrendbrott: Unga danska män röker och dricker mindre
-
Danmark10 månader sedanDanska kommun- och regionvalet: Bakslag för regeringen – starkt fram för både höger- och vänsterkanten
