Fastighet
Ökat distansarbete får Tengbom att flytta från Hyllie till mindre lokaler i centrala Malmö

Arkitektbyrån Tengbom kommer att flytta Malmökontoret från utbyggnadsområdet Hyllie till Gustav Adolfs torg. Anledningen är förändrade behov när fler arbetar på distans. Det uppger kontorscheferna i Malmö i ett pressmeddelande från Croisette Real Estate Partner som har förmedlat lokalen.
– Vi är oerhört glada att vi hittat ett så bra kontor för oss – läget tillsammans med lokalens exceptionella kvalitéer gjorde valet enkelt. Vi går faktiskt ner i antal kvadratmeter från våra nuvarande lokaler i Hyllie då vi ser att våra arbetssätt och därmed behov av typ av kontor förändrats i och med att många väljer att arbeta på annat sätt nu dvs på distans – hemma eller på annan plats. Det centrala läget är uppskattat av våra medarbetare och ger oss också goda möjligheter för delningsfunktioner. Vi ser med spänning framemot vår flytt till Stadt Hamburg 13, säger Emma Nilsby och Josefin Klein, kontorschefer på Tengbom, i pressmeddelandet.
Den nya kontorslokalen är ca 750 kvadratmeter stor och ligger i fastigheten Stadt Hamburg 13 på Gustav Adolfs Torg. Inflyttningen beräknas till första delen av nästa år. (News Øresund)
-
Samhälle31 mars, 2020
Corona i Danmark och Sverige: Detta har hänt
-
Samhälle14 juli, 2020
Utrikesdepartementet förlänger reseavrådan till Danmark fram till den 29 juli
-
Samhälle2 juli, 2020
Danmark öppnar gränsen för invånarna i Blekinge och Kronoberg – Skåne närmar sig gränsöppning
-
Infrastruktur23 januari, 2020
Tågvärden som blivit Öresundspendlarnas favorit
-
Samhälle21 maj, 2020
Sverige behandlas på samma sätt som övriga Norden och Tyskland när Danmark börjar öppna upp gränsen – affärsresor möjliga från måndag
-
Samhälle28 maj, 2020
5 100 bilar kom från besök i Sverige och 2 000 från Bornholm vid den danska köbildningen på Öresundsbron i söndags
-
Samhälle8 juli, 2020
Skåne klarar kravet på låg smittnivå – Danmark väntas ge besked om gränsöppning över Öresund under torsdagen
-
Norden29 maj, 2020
Svenskar upplever orättvisa när de stoppas medan finländarna får korsa gränsen