Okategoriserade
Novo Nordisk bygger ny fabrik i USA för 27 miljarder och får läkemedel mot fetma godkänt i Kina
Samma vecka som Reuters rapporterar att danska läkemedelsföretaget Novo Nordisk fått sitt viktminskningspreparat Wegovy godkänt i Kina meddelar företaget att de investerar motsvarande 27 miljarder danska kronor i en andra fabriksanläggning i Clayton i North Carolina i USA. Samtidigt slopas planerna på att bygga en ny fabrik med 1 100 anställda på Irland uppger företaget i en intervju med Sunday Times. Den nuvarande fabriken med 400 anställda på Irland uppges däremot vara aktuell för en fortsatt utökning.
Efterfrågan på Novo Nordisk nya glp-1 läkemedel mot diabetes typ 2 (Ozempic) och mot övervikt (Wegovy) har drivit upp företagets aktiekurs men också kraven på att kunna leverera de nya läkemedlen. Därför har Novo Nordisk annonserat en rad stora investeringar:
Juni 2024: Motsvarande 27 miljarder danska kronor investeras i en andra fabrik i Clayton i North Carolina i USA. Det blir en anläggning för fyllning och färdigställande av nuvarande och framtida injicerbara läkemedel mot fetma och andra kroniska sjukdomar skriver företaget i ett pressmeddelande. Det innebär att antalet Novo-anställda i regionen ökas från 2 500 till cirka 3 500 personer.
Februari 2024: Novo Nordisk och Novo Nordisk Fonden köper Catalent för motsvarande 114 miljarder danska kronor. Det är en amerikanska kontraktstillverkare av läkemedel och enligt ett pressmeddelande är Catalent redan en underleverantör till Novo Nordisk.
November 2023: Novo Nordisk meddelar att företagets största fabrik i Kalundborg på västra Själland ska byggas ut för ytterligare 42 miljarder danska kronor. Utöver det har Novo Nordisk under de senaste två åren beslutat om investeringar på 40 miljarder kronor i sina danska produktionsanläggningar.
(News Øresund)
-
Danmark1 månad sedan
Från och med 1 januari 2025 är det återigen förbjudet att flagga med utländska flaggor i Danmark – de nordiska flaggorna och Tysklands undantas
-
Infrastruktur8 månader sedan
Nya tåg och ny operatör på gång för Skånetrafiken – som ständigt jobbar med punktligheten
-
Danmark10 månader sedan
Danska regeringen bidrar med miljoner till stängningen av Pusher Street på Christiania – den 6 april börjar gatan grävas upp
-
Danmark12 månader sedan
Transparency International: Danmark alltjämt minst korrupta landet i världen – Sverige på sämsta placeringen sedan mätningarna startade
-
Danmark12 månader sedan
Danska Nordic Waste har gått i konkurs och lämnar efter sig notan för miljöskandalen – och i Sverige åtalas Think Pink för grovt miljöbrott
-
Arbetsmarknad11 månader sedan
Nytt danskt löneavtal ger en ram på 8,8 procent under två år för 200 000 statsanställda
-
Arbetsmarknad11 månader sedan
Fler svenskar omfattas av den danska expertskatten
-
Arbetsmarknad12 månader sedan
Riksdagen röstar om id-kontrollag den 15 februari – så förbereder sig transportörerna