Danmark
Miljardnotan växer och förseningarna ökar för de nya supersjukhus som byggs på Själland
”En ekonomisk katastrof i slow motion rullar fram över huvudstaden”. Så beskriver Berlingske i en analys av de nya supersjukhus som byggs på Själland och tidningen radar upp problemen: Det nya sjukhuset som byggs i Hillerød på Nordsjälland blir mer än två miljarder danska kronor dyrare och minst sex år försenat. Kvadratmeterpriset har ökat från cirka 43 000 till omkring 63 000 danska kronor. Miljardbygget på Hvidovre sjukhus har drabbats av vattenskador och mögel som leder till förseningar och fördyringar. Den italienska entreprenör som ska bygga ett nytt sjukhus i Bispebjerg har fått ekonomiska problem och bygget försenas. Även ett projekt vid Rigshospitalet har drabbats av problem uppger Berlingske. (News Øresund)
-
Samhälle10 månader sedanSydsvenskan: ”Öresundsbron dyrast i världen att köra över”
-
Samhälle10 månader sedanDe nya Öresundstågen: ökad kapacitet, kortare restid och möjlighet till nya regionala linjer till Ystad, Älmhult och Kristianstad
-
Danmark7 månader sedanEnergiö Bornholm på väg mot att förverkligas – avtal mellan Danmark och Tyskland väntas bli klart innan årsskiftet
-
Danmark11 månader sedanNytt passagerarrekord för Köpenhamns flygplats i april – växer snabbare än Arlanda
-
Politik11 månader sedanDe svenska gränskontrollerna förlängs än en gång
-
Arbetsmarknad11 månader sedanPendlarserie: ”Ögonöppnande att se hur en annan arbetsmarknad funkar – vi är ofta kaxiga i Sverige”
-
Danmark10 månader sedanSvenska regeringen förbereder svensk-dansk utredning om ny fast förbindelse över Öresund
-
Hållbarhet11 månader sedanBron 25 år: ”Gör vi bra saker flyttar naturen in”
