Forskning
Lunds universitet får sin första nobelpristagare – pris till Köpenhamns universitet i fjor
Anne L’Huillier, professor i atomfysik vid Lunds universitet, är en av tre forskare som får nobelpris i fysik för sitt arbete inom attofysik. Hon mottog beskedet i pausen av en av sina föreläsningar på fysiska institutionen i Lund och kom, något omtumlad, att fortsätta sin föreläsning därefter, berättar hon för Dagens Nyheter.
– Den sista halvtimmen blev svår att genomföra, säger Anne L’Huillier, som blir den första verksamma forskaren vid Lunds universitets som får nobelpriset.
Förra året tilldelades Morten Meldal, professor vid Köpenhamns universitet, nobelpriset i kemi.
Forskaren Anne L’Huillier och ytterligare två forskare belönas med nobelpriset i fysik för sitt arbete inom attofysik, som handlar om belysning med laserblixtar av elektroner under en ytterst liten tid. Atto står för miljarddel av en miljarddel. Det är första gången en forskare vid Lunds universitet tilldelas nobelpriset. Anne L’Huillier var rörd över uppmärksamheten och hyllades av kollegor och studenter på plats på insitutionen på tisdagen efter att priset tillkännagivits, skriver Dagens Nyheter.
Beskedet mottog hon via telefon i pausen av en föreläsning och hon fortsatte att undervisa efteråt. Till slut förstod studenterna vad som hade skett och jubel i salen utbröt, uppger en student för Dagens Nyheter.
– Det är ett jättefint erkännande, det är forskning jag hållit på med i mer än 30 år. För 30 år sedan var jag rätt ute i att vilja fortsätta på samma spår. Det tog 30 år, men det har varit jättespännande under alla år, säger Anne L´Huillier.
Det är första gången en forskare får nobelpriset under tiden som hen är verksam vid Lunds universitet. Förra året gick nobelpriset i kemi till en annan forskare i Öresundsregionen: Morten Meldal, professor vid institutionen för kemi vid Köpenhamns universitet. (News Øresund)
-
Samhälle11 månader sedanSydsvenskan: ”Öresundsbron dyrast i världen att köra över”
-
Samhälle11 månader sedanDe nya Öresundstågen: ökad kapacitet, kortare restid och möjlighet till nya regionala linjer till Ystad, Älmhult och Kristianstad
-
Danmark9 månader sedanEnergiö Bornholm på väg mot att förverkligas – avtal mellan Danmark och Tyskland väntas bli klart innan årsskiftet
-
Hållbarhet12 månader sedanBron 25 år: ”Gör vi bra saker flyttar naturen in”
-
Danmark12 månader sedanSvenska regeringen förbereder svensk-dansk utredning om ny fast förbindelse över Öresund
-
Danmark9 månader sedanTyska järnvägsanslutningen till kommande Fehmarn Bält-tunneln minst tre år försenad
-
Infrastruktur11 månader sedanKris för utbyggnaden av Stockholms tunnelbana – fyra miljarder saknas
-
Arbetsmarknad12 månader sedanUber förvärvar stort danskt taxibolag


