Forskning
Utredning föreslår att Sveriges forskningsfinansiering centreras till tre myndigheter
Tre nya myndigheter ska fördela all statlig finansiering av forskning i Sverige, i stället för som i dag då fem huvudmyndigheter och ytterligare ett 20-tal myndigheter i mindre skala delar ut finansiering till forskningsprojekt och -satsningar. Det föreslår en statlig utredning, som letts av Lunds universitets styrelseordförande Ingrid Petersson. Målet är att höja den vetenskapliga kvaliteten i svensk forskning och minska tiden som forskare måste lägga på ansökningar om forskningsmedel.
Under de senaste 20 åren har staten tredubblat forskningsfinansieringen, men trots detta har den vetenskapliga kvaliteten stagnerat, skriver utredarna på DN Debatt. Nu föreslås tre vetenskapliga myndigheter, som ska ersätta Vetenskapsrådet, Formas, Forte och Vinnova, medan extern finansiering av forskning vid Energimyndigheten och andra myndigheter enligt förslaget ska upphöra.
- Vetenskapsmyndigheten ska stödja grundforskning, utifrån forskarnas egna prioriteringar.
- Myndigheten för strategisk forskning ska stödja forskning och innovation av stor betydelse för samhälle och näringsliv.
- Innovationsmyndigheten ska underlätta att forskning och innovation används för att lösa komplexa samhällsproblem.
Enligt utredarna skulle den här typen av reform leda till ett heltäckande och mer rättvist finansieringssystem, samt bidra till en kraftsamling med bättre möjlighet till strategiska prioriteringar och att ge större anslag. Dessutom skulle färre myndigheter göra det mindre snårigt för forskare att hitta rätt utlysningar av finansiering och de skulle behöva skriva färre ansökningar, genom att ett gemensamt ansökningssystem skulle användas för alla tre myndigheter.
Utredningen tillsattes av den förra regeringen och presenterade sitt förslag i förra veckan. (News Øresund)
-
Samhälle11 månader sedanSydsvenskan: ”Öresundsbron dyrast i världen att köra över”
-
Samhälle11 månader sedanDe nya Öresundstågen: ökad kapacitet, kortare restid och möjlighet till nya regionala linjer till Ystad, Älmhult och Kristianstad
-
Danmark9 månader sedanEnergiö Bornholm på väg mot att förverkligas – avtal mellan Danmark och Tyskland väntas bli klart innan årsskiftet
-
Danmark12 månader sedanSvenska regeringen förbereder svensk-dansk utredning om ny fast förbindelse över Öresund
-
Danmark9 månader sedanTyska järnvägsanslutningen till kommande Fehmarn Bält-tunneln minst tre år försenad
-
Infrastruktur12 månader sedanKris för utbyggnaden av Stockholms tunnelbana – fyra miljarder saknas
-
Arbetsmarknad12 månader sedanUber förvärvar stort danskt taxibolag
-
Infrastruktur12 månader sedanNy rapport: Så ska Arlandas konkurrenskraft stärkas


