Fastighet
Köpenhamns kommun klar med miljardupphandling av nybyggen


Två team har vunnit upphandling om byggprojekt i Köpenhamn till ett värde av närmare 3 miljarder danska kronor under fyra år. Foto: News Øresund
Köpenhamns kommun har utsett vinnarna i upphandlingen av så kallade strategiska partnerskap där två byggteam ska bygga skolor, förskolor och idrottsanläggningar under de kommande fyra åren till ett värde av närmare 3 miljarder danska kronor.
– I Köpenhamn ska vi bland annat bygga nya skolor, förskolor och idrottsanläggningar till 2027 när staden växer med 100 000 nya invånare. Vi ska också underhålla våra institutioner så att vi kan erbjuda bra förhållande för köpenhamnarna. Därför ska vi ha bättre lösningar i våra byggprojekt så att vi får mer byggande för pengarna. Det kan vinnarna på bästa vis bidra till, säger Frank Jensen (S), överborgmästare i Köpenhamn i ett pressmeddelande.
Ett byggteam som leds av företaget Enemærke og Petersen har vunnit upphandlingen som gäller renovering och byggande inom barn- och ungdomsområdet bland annat innefattande förskolor och skolor som värderas till 2,3 miljarder danska kronor över fyra år. Ett team som leds av Jakon A/S har vunnit upphandlingen om kommunens övriga förvaltningar som bland annat innefattar idrottsanläggningar och kulturinstitutioner som värderas till 0,6 miljarder danska kronor med samma tidslängd.
Det finns, enligt pressmeddelandet, förväntan om att samarbetena ska innebära billigare och bättre byggande samt att de ska hålla tidsplanen. Den här typen av samarbeten är nytt för kommunen och inspiration har bland annat hämtats från erfarenheter i Sverige och England. (News Øresund)
-
Danmark7 månader sedan
Från och med 1 januari 2025 är det återigen förbjudet att flagga med utländska flaggor i Danmark – de nordiska flaggorna och Tysklands undantas
-
Näringsliv11 månader sedan
Saab vill bygga nästa generations stridsflygplan
-
Näringsliv11 månader sedan
Brittiskt företag bygger lyxoutlet i skånska Löddeköpinge – konkurrerar med danska Ringsted Outlet
-
Danmark9 månader sedan
Utan invandring eller stigande fruktsamhet kommer antalet invånare i Danmark att minska kraftigt
-
Danmark10 månader sedan
Danska logistikföretaget DSV köper DB Schenker och blir Danmarks näst största företag
-
Politik9 månader sedan
Region Skånes politiker uppvaktar Danmarks regering för att få behålla samarbetet med danska regioner
-
Norden10 månader sedan
Digitalt gränshinder löst – nu kan svenskar ”Vippsa” pengar till övriga Norden med sina mobiltelefoner
-
Norden7 månader sedan
Nytt program för fri rörlighet i Norden ska stärka Nordiska Ministerrådets arbete mot gränshinder