Infrastruktur
Köpenhamns kommande metrobeslut kan avgöra om det går att bygga en Öresundsmetro

Två sträckningar diskuteras just nu för nästa utbyggnad av metron i Köpenhamn som ska gå till den framtida konstgjorda ön Lynetteholmen. Beslutet kan bli avgörande för möjligheten att bygga en framtida Öresundsmetro mellan Malmö och Köpenhamn. Det ena dyrare alternativet, M5 Öst (lila linje), möjliggör en Öresundsmetro medan det andra billigare alternativet, M5 Väst (orange linje), innebär att det blir svårare att koppla en tunnelbanelinje mot Sverige.
Frågan om linjesträckningen för den kommande metron i Köpenhamn har varit ute på remiss. Rundan avslutades den 31 oktober och nu ska politiker i Folketinget och Köpenhamns kommunfullmäktige ta ställning till vilken linjedragning som ska utredas vidare i en så kallad miljökonsekvensbeskrivning under 2023–2024. När rapporten är klar tas sedan beslut om det ska byggas en ny metrolinje i Köpenhamn. Om valet av sträckning faller på det dyrare och mera omfattande alternativet M5 Öst (lila linje) blir det då också aktuellt att fatta ett beslut om det ska byggas en så kallad avgreningskammare som gör det möjligt att i ett senare skede koppla in en Öresundsmetro.

Micael Nord, näringslivsdirektör i Malmö, och Marcus Horning, stadsbyggnadsdirektör, vid torsdagens seminarium i Stockholm. Foto: Malmö stad
Öresundsmetron som en möjlighet för ökad tillväxt i både ett skånskt och ett nationellt perspektiv var också ämnet när Malmö stad under torsdagen arrangerade ett seminarium vid Stockholms Handelskammaren. Den nationella betydelsen av en Öresundsmetro lyftes av näringslivsdirektör Micael Nord i Malmö stad, som betonade att godstransporter från norr till söder kräver pålitliga och robusta förbindelser till kontinenten. Den nya Fehmarn Bält-förbindelsen, som öppnar 2029, väntas förflytta mer gods till järnvägen och då konkurrera med persontrafiken på Öresundsbron.
– Genom Öresundsmetron kan vi avlasta den befintliga spårförbindelsen till Europa och få ett större flöde med minskade förseningar på Öresundsbron. Det här skapar hela det system som behövs i södra Sverige för att möjliggöra för ökad persontrafik, men det är också viktigt för import och export för hela Sverige, sade Micael Nord.
Kommunstyrelsen i Malmö fattade tidigare i höst beslut om att ta fram en fördjupad översiktsplan som fokuserar på metrons sträckning, stationer och förlängning in i staden.

Skiss över möjlig sträckning och stationer för en Öresundsmetro i Malmö och Köpenhamn. Bild: Malmö stad
I den senaste infrastrukturplanen framgår att Sverige har önskemål om att, tillsammans med Danmark, göra en statlig utredning om kapaciteten över Öresund. Vid presentationen av planen framgick att Tomas Eneroth (S), dåvarande infrastrukturminister, avsåg att utreda de tre alternativ som förts fram i debatten om en ny fast förbindelse över Öresund: HH-förbindelsen (tunnelförbindelse för bil och tåg Helsingborg-Helsingör), Europaspåret (tunnlar för bil och tåg Landskrona-Köpenhamn) och Öresundsmetron (tunnelbana mellan Malmö och Köpenhamn). HH-förbindelsen har tidigare varit föremål för en dansk-svensk statlig utredning som var klar i januari 2021. (News Øresund)
-
Danmark2 månader sedan
Från och med 1 januari 2025 är det återigen förbjudet att flagga med utländska flaggor i Danmark – de nordiska flaggorna och Tysklands undantas
-
Infrastruktur9 månader sedan
Nya tåg och ny operatör på gång för Skånetrafiken – som ständigt jobbar med punktligheten
-
Danmark11 månader sedan
Danska regeringen bidrar med miljoner till stängningen av Pusher Street på Christiania – den 6 april börjar gatan grävas upp
-
Arbetsmarknad12 månader sedan
Nytt danskt löneavtal ger en ram på 8,8 procent under två år för 200 000 statsanställda
-
Arbetsmarknad12 månader sedan
Fler svenskar omfattas av den danska expertskatten
-
Samhälle12 månader sedan
Göteborg kan gå från sex särskilt utsatta områden till ett på tio år
-
Danmark11 månader sedan
Ny prognos: Köpenhamn växer med 120 000 invånare fram till 2060
-
Infrastruktur12 månader sedan
Trafikverket föreslår ny svensk-dansk utredning om ytterligare fast förbindelse