Danmark
Klartecken för att bygga Västeuropas högsta byggnad i Brande på Jylland


Högre än Eiffeltornet. Danska klädföretaget Bestseller vill bygga en 320 meter hög byggnad i staden Brande på Jylland och som förutom det egna huvudkontoret även ska innehålla hotell och restauranger. Illustration: Bestseller A/S
Danmarks högsta hus kan bli högre än Eiffeltornet och ska bland annat inrymma klädföretaget Bestsellers huvudkontor i staden Brande på Jylland. Ikast-Brande kommun gav i veckan grönt ljus till planerna på att bygga det nya 320 meter höga huset med kontor, hotell och butiker. Det uppger nyhetsbyrån Ritzau.
Efter att Ikast-Brandes teknik- och miljöförvaltning i veckan godkänt planerna på det nya höghuset ska det formellt godkännas av byrådet den 11 mars. Enligt förvaltningens ordförande Henrik Engedal (V) speglar sammansättningen av politikerna i förvaltningen den i byrådet varför han uppger till Ritzau att han förväntar sig att planförslaget kommer att godkännas i mars.
Projektet Bestseller Village & Tower omfattar förutom den 320 meter höga skyskrapan ytterligare fyra lägre höghus samt en stadsdel på 545 000 kvadratmeter. Förutom ett nytt huvudkontor till Bestseller-koncernen omfattar projektet hotell, kontor, restauranger och bostäder.
Bestseller är ett privatägt danskt klädföretag med ett 20-tal varumärken, däribland Jack & Jones och Vero Moda. Företaget har tidigare uppgett att det saknas hotellkapacitet i Brande och att besökare till stadens företag ibland måste leta efter hotellrum i Herning, Silkeborg, Vejle eller Aarhus. Med det nya huvudkontoret i den tänkta skyskrapan uppger Bestseller att de vill skapa något nytt där det även finns plats för utbildningsinstitutioner, lekande barn och butiker, däribland företagets egna. (News Øresund)
Brande får Västeuropas högsta byggnad
Bestseller Tower i Brand: 320 meter
Eiffeltornet i Paris: 300 meter (plus 20 meter antenn)
Turning Torso i Malmö: 190 meter
-
Samhälle31 mars, 2020
Corona i Danmark och Sverige: Detta har hänt
-
Samhälle14 juli, 2020
Utrikesdepartementet förlänger reseavrådan till Danmark fram till den 29 juli
-
Samhälle2 juli, 2020
Danmark öppnar gränsen för invånarna i Blekinge och Kronoberg – Skåne närmar sig gränsöppning
-
Infrastruktur23 januari, 2020
Tågvärden som blivit Öresundspendlarnas favorit
-
Samhälle21 maj, 2020
Sverige behandlas på samma sätt som övriga Norden och Tyskland när Danmark börjar öppna upp gränsen – affärsresor möjliga från måndag
-
Samhälle28 maj, 2020
5 100 bilar kom från besök i Sverige och 2 000 från Bornholm vid den danska köbildningen på Öresundsbron i söndags
-
Samhälle8 juli, 2020
Skåne klarar kravet på låg smittnivå – Danmark väntas ge besked om gränsöppning över Öresund under torsdagen
-
Norden29 maj, 2020
Svenskar upplever orättvisa när de stoppas medan finländarna får korsa gränsen