Fastighet
Ikano Bolig utökar i Danmark – har köpt Bonavas danska byggrätter
Det svenskägda fastighetsbolaget Ikano Bolig har förvärvat Bonavas portfölj med 50 000 kvadratmeter byggrätter i Köpenhamnsområdet.
I maj meddelade den svenska bostadsutvecklaren Bonava, med ursprung i NCC, att bolaget skulle avveckla sin verksamhet i Danmark. Nu står det klart att Ikano Bolig köper bolagets byggrättsportfölj i Köpenhamnsområdet som innehåller fyra fastigheter med 50 000 kvadratmeter byggrätter vilket motsvarar möjligheten att bygga 520 bostäder.
– Det är full fart på Ikano Bolig, och förvärvet av Bonavas portfölj av byggrätter sätter fart på våra tidigare kommunicerade planer på att utöka vår växande portfölj av utvecklingsprojekt och utveckla ännu fler bostadsområden med fokus på att skapa gemenskap, säger René Brandt, vd på Ikano Bolig, i ett pressmeddelande.
Ikano Bolig etablerades i Danmark 2017 och har bland annat pågående bostadsprojekt i Greve och Hillerød och köpte i våras ett tidigare industriområde i Ballerup som ska byggas om för nya bostäder. (News Øresund)
-
Samhälle11 månader sedanSydsvenskan: ”Öresundsbron dyrast i världen att köra över”
-
Samhälle10 månader sedanDe nya Öresundstågen: ökad kapacitet, kortare restid och möjlighet till nya regionala linjer till Ystad, Älmhult och Kristianstad
-
Danmark8 månader sedanEnergiö Bornholm på väg mot att förverkligas – avtal mellan Danmark och Tyskland väntas bli klart innan årsskiftet
-
Danmark12 månader sedanNytt passagerarrekord för Köpenhamns flygplats i april – växer snabbare än Arlanda
-
Politik12 månader sedanDe svenska gränskontrollerna förlängs än en gång
-
Arbetsmarknad12 månader sedanPendlarserie: ”Ögonöppnande att se hur en annan arbetsmarknad funkar – vi är ofta kaxiga i Sverige”
-
Hållbarhet12 månader sedanBron 25 år: ”Gör vi bra saker flyttar naturen in”
-
Danmark11 månader sedanSvenska regeringen förbereder svensk-dansk utredning om ny fast förbindelse över Öresund
