Infrastruktur
HH-gruppen blir HH2030-gruppen

HH-gruppen, en samverkansorganisation som vill främja etableringen av en fast förbindelse mellan Helsingborg-Helsingör, byter namn till HH2030-gruppen för att markera att de anser att förbindelsen bör invigas år 2030.
”Vi ser ingen orsak till att vänta med att fatta beslut om en fast HH-förbindelse. Det är ett välutrett samhällsekonomiskt lönsamt projekt som skapar riktiga jobb och vi kan snabbt få spaden i marken.”, säger Erik Østergaard, ordförande i gruppen och vd för Dansk Transport och Logistik, i en kommentar.
Just nu utreds HH-förbindelsen i en dansk-svensk statlig utredning och utredningens slutsatser ska presenteras vid årsskiftet då den lämnas över till de båda regeringarna. Två alternativ utreds, en vägförbindelse och en kombinerad väg- och tågförbindelse. I utredningen tittar man bland annat på hur en förbindelse kan finansieras, möjliga sträckningar för tunnlarna, kostnader för projektet, den samhällsekonomiska effekten av en förbindelse, med mera. (News Øresund)
Fakta: HH2030-gruppen
Samverkansorganisation som vill främja etableringen av en fast HH-förbindelse. I gruppen ingår representanter från Region Hovedstaden, Dansk Transport & Logistik, Dansk Erhverv, Dansk Byggeri, Sydsvenska Industri- och Handelskammaren, Region Skåne, Helsingörs Kommune, Helsingborgs stad och från en rad andra kommuner, organisationer och företag. Gruppen bildades 2009. (News Øresund)
-
Danmark7 månader sedan
Från och med 1 januari 2025 är det återigen förbjudet att flagga med utländska flaggor i Danmark – de nordiska flaggorna och Tysklands undantas
-
Näringsliv10 månader sedan
Saab vill bygga nästa generations stridsflygplan
-
Näringsliv11 månader sedan
Brittiskt företag bygger lyxoutlet i skånska Löddeköpinge – konkurrerar med danska Ringsted Outlet
-
Danmark9 månader sedan
Utan invandring eller stigande fruktsamhet kommer antalet invånare i Danmark att minska kraftigt
-
Danmark10 månader sedan
Danska logistikföretaget DSV köper DB Schenker och blir Danmarks näst största företag
-
Politik9 månader sedan
Region Skånes politiker uppvaktar Danmarks regering för att få behålla samarbetet med danska regioner
-
Norden9 månader sedan
Digitalt gränshinder löst – nu kan svenskar ”Vippsa” pengar till övriga Norden med sina mobiltelefoner
-
Norden7 månader sedan
Nytt program för fri rörlighet i Norden ska stärka Nordiska Ministerrådets arbete mot gränshinder