Samhälle
Greater Copenhagen ska jobba för lärlingspraktik över sundet


Enligt Henrik Fritzon, vice ordförande för Greater Copenhagen & Skåne Committee samt regionstyrelsens ordförande i Skåne, ska man angripa problemet med att elever på danska lärlingsutbildningar inte får praktik i Sverige genom att inleda en diskussion med arbetsmarknadens parter. Foto: News Øresund – Johan Wessman
Elever på danska lärlingsutbildningar kan inte söka praktikplats i Sverige, trots att praktikplatserna är fler i Skåne än på Själland. En viktig orsak är att man i Sverige inte betalar ut någon elevlön under praktiken. Det är ett av de gränshinder som den dansk-svenska samarbetsorganisationen prioriterat länge och fortsätter arbeta med under 2018.
De fyra hinder som Greater Copenhagen & Skåne Committee (GCSC) ska jobba med under året är:
– validering av utbildningar, betyg och yrkeskunnande över gränsen.
– att elever på danska lärlingsutbildningar inte kan söka praktikplats i Sverige, bland annat eftersom de svenska praktikplatserna inte är avlönade.
– att personer som inte är EU-medborgare inte kan bo i Danmark och jobba i Sverige.
– att danska fritidshusägare har problem att skaffa telefon- och internetabonnemang i Sverige eftersom de saknar svenskt personnummer.
Just gränshinder är mycket prioriterat av GCSC, eftersom tanken med samarbetet just är att knyta ihop Skåne och Själland, uppger Henrik Fritzon (S), vice ordförande för samarbetsorganisationen samt regionstyrelsens ordförande i Skåne.
– Våra tjänstemän jobbar med det genom att analysera frågorna och ta fram material. Sedan jobbar vi politiker med påverkansarbete på regeringarna. Det är mycket det som det handlar om. Men vi för även dialog med exempelvis branschorganisationer, säger han till News Øresund.
Gränshindret som rör utländska fritidshusägare i Sverige står även på det nordiska Gränshinderrådets prioriterade lista. Gränshinderrådet har också arbetat med frågan om lärlingspraktik, men lagt den på is i väntan på en lokal utredning, eftersom den specifikt rör Greater Copenhagen. Enligt Henrik Fritzon ska man angripa problemet genom att inleda en diskussion med arbetsmarknadens parter.
– Som allra första steg ska vi välja vilka yrkesgrupper som är prioriterade, och sedan höra med branschorganisationerna vad de har för idéer. Vi får återkomma till lagstiftningen, men vi tror att branschorganisationerna kan sina branscher, säger han.
(News Øresund – Anna Palmehag)
-
Danmark5 månader sedan
Från och med 1 januari 2025 är det återigen förbjudet att flagga med utländska flaggor i Danmark – de nordiska flaggorna och Tysklands undantas
-
Infrastruktur11 månader sedan
Nya tåg och ny operatör på gång för Skånetrafiken – som ständigt jobbar med punktligheten
-
Infrastruktur11 månader sedan
Klart hur en Öresundsmetro skulle ansluta till Malmö
-
Norden10 månader sedan
Möjligt att betala med mobilen över Öresund när Vipps lanseras i Sverige i höst
-
Näringsliv8 månader sedan
Saab vill bygga nästa generations stridsflygplan
-
Näringsliv8 månader sedan
Brittiskt företag bygger lyxoutlet i skånska Löddeköpinge – konkurrerar med danska Ringsted Outlet
-
Samhälle12 månader sedan
Nu börjar visitationszoner efter dansk modell gälla i Sverige
-
Samhälle11 månader sedan
Danmark skriver ner befolkningsprognosen – väntas nå 6 miljoner invånare 2028