Samhälle
Greater Copenhagen Committee efterfrågar besked om gränsöppning
En gränsöppning ska vara hälsomässigt försvarbar, men en tidsplan för återöppningen hade varit till stor hjälp för invånare och näringsliv i Greater Copenhagen. Det menar ordförande i det dansk-svenska politiska samarbetet Greater Copenhagen Committee i ett pressmeddelande under fredagen.
Heino Knudsen (S), ordförande i Greater Copenhagen Committee och regionrådsordförande i Region Hovedstaden, hoppas att den danska regeringen så snart som möjligt ger besked i gränsfrågan.
– I Greater Copenhagen ställer vi oss till fullo bakom att hänsyn till befolkningens hälsa går före andra hänsyn. Vi måste dock samtidigt erkänna att den stängda gränsen är en allvarlig barriär för återuppbyggnaden av den ekonomiska aktiviteten i vår region. Jag vill därför gärna uttrycka mitt hopp om att den danska regeringen snarast möjligt kommer att tillkännage när en återöppning av gränsen kan ske, säger han i en pressmeddelande under fredagen.
Greater Copenhagen Committee är en dansk-svenskt poliskt samarbetsorganisation med 89 medlemmar: Region Hovedstaden, Region Själland, Region Skåne och Region Halland samt de 85 kommunerna i dessa regioner. Sekretariatet finns i Köpenhamn. (News Øresund)
-
Danska valet 20266 månader sedanSkatt, pension och dricksvatten – de viktigaste danska valfrågorna
-
Danska valet 20267 månader sedanDanmark går till val den 24 mars
-
Danmark11 månader sedan”Inte längre realistiskt” att Fehmarn Bält-tunneln kan öppna 2029
-
Danmark12 månader sedanUtredning klar av åtta nya möjliga Metrolinjer i Köpenhamn och över Öresund till 2070
-
Samhälle12 månader sedanRegion Skåne ger klartecken för upphandling av nya Öresundståg – nu behöver övriga fem regioner fatta motsvarande beslut
-
Danmark12 månader sedanSocialdemokratiet och Venstre vill se fler p-platser i Köpenhamn
-
Danska valet 20267 månader sedanMöt partierna i danska Folketinget
-
Danmark12 månader sedanFörsenat specialfartyg gör det osäkert om Fehmarn Bält-tunneln kan öppna 2029
