Samhälle
Fyra tävlingar bakom nytt Öresundsmästerskap i löpning


Malmömilen är en av fyra löpartävlingar i Skåne och på Själland som samarbetar om det nya Öresundsmästerskapet i löpning. Foto: Malmömilen
Fyra millopp deltar i ett nytt löparsamarbete mellan Skåne och Själland; Lundaloppet den 10 maj, Malmömilen den 14 juni, Friløbet i Köpenhamn den 21 september och Griseløbet i Lyngby den 28 september.
– Vi tycker det är synd att det är så få svenskar som uppmärksammat de trevliga danska loppen på samma sätt som det är få danskar som kommer till Sverige, säger Anders Sjöberg, tävlingsledare för Malmömilen, i ett pressmeddelande.
– Genom detta samarbete hoppas vi få fler som tar tåget över Sundet för att uplleva ett nytt lopp i ett nytt land.
Vinnarna i dam- och herrklasserna koras genom att man lägger samman de tre snabbaste tiderna av de fyra loppen. Det innebär att det räcker att springa tre av loppen för att bli Öresundsmästare. Vinnarna får 10 000 svenska kronor i pris och den totala prissumman uppgår till 50 000 kronor. (News Øresund)
-
Samhälle31 mars, 2020
Corona i Danmark och Sverige: Detta har hänt
-
Samhälle14 juli, 2020
Utrikesdepartementet förlänger reseavrådan till Danmark fram till den 29 juli
-
Samhälle2 juli, 2020
Danmark öppnar gränsen för invånarna i Blekinge och Kronoberg – Skåne närmar sig gränsöppning
-
Infrastruktur23 januari, 2020
Tågvärden som blivit Öresundspendlarnas favorit
-
Samhälle21 maj, 2020
Sverige behandlas på samma sätt som övriga Norden och Tyskland när Danmark börjar öppna upp gränsen – affärsresor möjliga från måndag
-
Samhälle28 maj, 2020
5 100 bilar kom från besök i Sverige och 2 000 från Bornholm vid den danska köbildningen på Öresundsbron i söndags
-
Samhälle8 juli, 2020
Skåne klarar kravet på låg smittnivå – Danmark väntas ge besked om gränsöppning över Öresund under torsdagen
-
Norden29 maj, 2020
Svenskar upplever orättvisa när de stoppas medan finländarna får korsa gränsen