Näringsliv
Läkemedelsbolaget Ferrings ägare Frederik Paulsen utsågs till årets Öresundsaktör vid Malmö Näringslivsgala
Frederik Paulsen utsågs på måndagskvällen till Årets Öresundsaktör vid Malmö Näringslivsgala. Läkemedelsbolaget Ferring Pharmaceuticals startades i Malmö för 75 år sedan av hans far och styvmor och förvandlades under Frederik Paulsens ledning till ett globalt företag med idag närmare 8 000 anställda. I Frederik Paulsens stiftelseägda företagsgrupp ingår ytterligare en rad företag som Syntese, Polypeptide, Nordic Drugs, Sever Life Science och Svar Life Science. I Öresundsregionen har bolagen sammanlagt omkring 1 500 anställda jämt fördelade mellan Köpenhamn och Malmö.
I en videofilm presenterades Frederik Paulsen, Ferring och de övriga bolagen i hans bolagsgrupp och motiveringen till utmärkelsen var: ”Årets vinnare har med rötterna på båda sidor Öresund utvecklat familjeföretaget till en global framgång där ursprunget fortfarande är närvarande. Företaget har blivit en symbol för Öresundsregionens näringsliv och regionens gränsregionala arbetsmarknad. Från dess nya danska forskningsanläggningen vid kanten till Öresund kan personalen, många av dem pendlare från Sverige, blicka ut över sundet mot Malmö där företaget startades för 75 år sedan. I Malmö finns idag flera expansiva företagsavknoppningar som ger många nya jobb. Familjens rötter sträcker sig även till en tysk ö vars invånare gett företagets dess namn och som skapar en ny symbolik inför den kommande invigningen av dansk-tyska Fehmarn Bält-tunneln”. Priset presenterades av Malmö stad och Øresundsinstituttet.
1950 grundades Ferring Pharmaceuticals i Malmö av forskarna dr Frederik Paulsen och Eva Frandsen under namnet Nordiska Hormonlaboratoriet. När sonen Frederik Paulsen tog över ledningen inleddes en global expansion. Två år efter Öresundsbrons invigning flyttade Ferring från Limhamn/Malmö till ett svart höghus vid järnvägs- och metrostationen i Ørestad för att 2022 flytta vidare till den nybyggda forskningsanläggningen Soundport vid havskanten i Kastrup, ”därifrån kan man se Ferrings rötter på båda sidor Öresund”, har Frederik Paulsen förklarat. Var femte anställd på Soundport bor idag i Skåne och pendlar över Öresundsbron.
Även om Ferring flyttade från Malmö till den danska sidan bron och huvudkontoret sedan 2004 finns i Schweiz så har inte Frederik Paulsens företag lämnat hemstaden Malmö. Tvärtom, de växer i Malmö. Själv har Frederik Paulsen tillbringat stora delar av uppväxten i Malmö, läst ekonomi vid Lunds universitet och är hedersdoktor vid Lunds Tekniska Högskola.
Under måndagens näringslivsgala berättade Frederik Paulsen att läkemedelstillverkaren PolyPeptide, som är en avknoppning från Ferring, miljardinvesterar och nyanställer vid sin fabrik i Limhamn/Malmö. Han äger idag via stiftelser företag som PolyPeptide, Nordic Drugs, Sever Life Science, Svar Life Sciences, Syntese och Ferring och som enbart i Öresundsregionen har sammanlagt omkring 1 500 anställda och som är jämt fördelade mellan Malmö och Köpenhamn.
Och så var det namnet Ferring. Det är nordfrisiska och är det som man kallar invånarna på den tyska ön Föhr, som en gång var dansk. Frederik Paulsens far kom från Föhr.
Vinnare vid Malmö Näringslivsgala 3 mars 2025
Årets Öresundsaktör
Frederik Paulsen, via stiftelse ägare och hedersordförande Ferring Pharmaceuticals
Årets Malmöambassadör
Ulrika Hallengren, vd Wihlborgs Fastigheter med verksamhet på båda sidor Öresund samt styrelseledamot i Øresundsbro Konsortiet
Årets Malmöföretag
Saturnus, lokal sprit- och dryckesproducent sedan 1893
Årets startup
MedBeat, ny teknik för hjärtsjukvård
Årets Innovatör
Storp, utvecklar innovativa robotlösningar för lantbruk
Årets miljö och hållbar utveckling
Sproud, tillverkare av ärtdrycker
Årets samhällsförbättrare
Trianon, fastighetsbolag som tar socialt ansvar
(News Øresund)
-
Danmark11 månader sedanFrån och med 1 januari 2025 är det återigen förbjudet att flagga med utländska flaggor i Danmark – de nordiska flaggorna och Tysklands undantas
-
Infrastruktur10 månader sedanNorska Vy testar sommartåg mellan Malmö–Oslo och hoppas på tåg till Köpenhamn
-
Näringsliv11 månader sedan
Saab storsatsar i Skåne – nytt kontor i Lund och nytt varv i Landskrona
-
Danmark10 månader sedanEfter mer än 600 år: Tre kronor försvinner från Danmarks riksvapen
-
Danmark10 månader sedanFörsta spadtaget till utbyggnaden av tågstationen vid Köpenhamns flygplats i Kastrup
-
Danmark10 månader sedanMöjlig ny bro mellan Fyn och ön Als kommer ta sju minuter med bil
-
Norden12 månader sedanNytt program för fri rörlighet i Norden ska stärka Nordiska Ministerrådets arbete mot gränshinder
-
Life Science10 månader sedanLäkemedelsbolaget Polypeptide i Malmö anställer 100 personer – boom för fetmaläkemedel ökar efterfrågan på deras peptidbaserade råvara
