Samhälle
Från 700 till 5 000 p-platser till elbilar i Köpenhamn

Det finns idag runt 680 parkeringsplatser med laddstolpar till elbilar i Köpenhamn. Men det ska bli många fler. Teknik- och Miljöförvaltningen i kommunen har beslutat om att öka antalet till 5 000. Detta eftersom den nuvarande ramen på 1 000 elbilsplatser snart beräknas att vara förbrukad samt eftersom behovet väntas öka, bland annat på grund av regeringen och stödpartiernas avtal med en målsättning på 775 000 gröna bilar under 2030.
– För partierna är ommärkning av konventionella p-platser till el-parkeringsplatser en viktig del av den gröna omställningen i Köpenhamn, uttalar utskottet för Teknik- och Miljö i Köpenhamns kommun enligt ett mötesprotokoll.
Det är idag gratis att parkera sin elbil, elmotorcykel eller vätgasbil på de offentliga parkeringsplatserna i Köpenhamn. (News Øresund)
-
Danmark6 månader sedan
Från och med 1 januari 2025 är det återigen förbjudet att flagga med utländska flaggor i Danmark – de nordiska flaggorna och Tysklands undantas
-
Danmark12 månader sedan
Danskt trepartsavtal om CO2-avgift för lantbruket klart – visar att 2030-målet för utsläppen nås
-
Näringsliv10 månader sedan
Saab vill bygga nästa generations stridsflygplan
-
Norden12 månader sedan
Möjligt att betala med mobilen över Öresund när Vipps lanseras i Sverige i höst
-
Näringsliv10 månader sedan
Brittiskt företag bygger lyxoutlet i skånska Löddeköpinge – konkurrerar med danska Ringsted Outlet
-
Danmark8 månader sedan
Utan invandring eller stigande fruktsamhet kommer antalet invånare i Danmark att minska kraftigt
-
Politik8 månader sedan
Region Skånes politiker uppvaktar Danmarks regering för att få behålla samarbetet med danska regioner
-
Danmark9 månader sedan
Danska logistikföretaget DSV köper DB Schenker och blir Danmarks näst största företag