Danmark
Företaget bakom Köpenhamns stadscyklar går i konkurs

Stadscyklarna ska fortsätta rulla i Köpenhamn, trots att företaget bakom dem går i konkurs. Foto: News Øresund – Johan Wessman
Köpenhamns och Frederiksbergs kommuner samt DSB trodde inte på räddningsplanen som stadscykelföretaget Gobike lagt fram. Därför gick bolaget i dag i konkurs. Men cyklarna kommer tills vidare att rulla som vanligt, rapporterar Berlingske Business.
Enligt styrelseordföranden för By- og Pendlercykel Fonden, som drivs av de ovan nämnda kommunerna samt DSB och som under åtta år skulle bidra med 80 miljoner kronor till driften av stadscyklarna, har Gobike sedan starten varit skuldsatt och haft dålig likviditet. By- og Pendlercykel Fonden trodde inte heller på att den föreslagna räddningsplanen skulle räcka för att reparera cyklarna och har därför sagt nej till den.
– Vår uppgift är att säkra att cyklarna kan rulla och att de olika kraven på reparationer och så vidare hålls. Och där bedömer vi att det inte låter sig göras med den ekonomiska plan som lagts fram för oss, säger fondens styrelseordförande Nikolaj Bøgh till Berlingske Business.
Köpenhamns kommun har meddelat att det inte finns någon risk att de förlorar de 40 miljonerna danska kronor som avsatts till stadscyklarna, eftersom de krävt bankgarantier för de pengar som betalats ut. (News Øresund)
Läs mer
– Kris för Köpenhamns eldrivna lånecyklar
– Köpenhamns eldrivna lånecyklar räddas
-
Samhälle10 månader sedanSydsvenskan: ”Öresundsbron dyrast i världen att köra över”
-
Samhälle10 månader sedanDe nya Öresundstågen: ökad kapacitet, kortare restid och möjlighet till nya regionala linjer till Ystad, Älmhult och Kristianstad
-
Danmark8 månader sedanEnergiö Bornholm på väg mot att förverkligas – avtal mellan Danmark och Tyskland väntas bli klart innan årsskiftet
-
Danmark12 månader sedanNytt passagerarrekord för Köpenhamns flygplats i april – växer snabbare än Arlanda
-
Politik11 månader sedanDe svenska gränskontrollerna förlängs än en gång
-
Arbetsmarknad11 månader sedanPendlarserie: ”Ögonöppnande att se hur en annan arbetsmarknad funkar – vi är ofta kaxiga i Sverige”
-
Hållbarhet11 månader sedanBron 25 år: ”Gör vi bra saker flyttar naturen in”
-
Danmark11 månader sedanSvenska regeringen förbereder svensk-dansk utredning om ny fast förbindelse över Öresund
