Infrastruktur
Den svenska regeringen vill införa flygskatt – avgångar kan flyttas till Köpenhamns flygplats


Regeringen vill införa flygskatt, vilket bedömare menar kan innebära att svenska avgångar flyttas till Köpenhamns flygplats. Foto: News Øresund
Den svenska regeringen vill införa en flygskatt för att minska utsläppen från den allt mer växande flygtrafiken. Det meddelade finansmarknadsministern Per Bolund (MP) under onsdagen. Förslaget har redan bemötts med kritik från flera håll.
I november förra året föreslog en statlig utredning att införa punktskatt på flygresor för att påverka resenärer att välja mer miljövänliga transportsätt och minska miljöfarliga utsläpp.
– Ambitionen är att dämpa ökandet av flygningen, säger Per Bolund till Svt Nyheter.
Trots kritik från både företag och organisationer väljer nu den svenska regeringen att gå vidare med förslaget som kommer vara en del av höstens budget. Om förslaget röstas igenom införs det den 1 januari 2018.
Flygskatten innebär att alla flygresor beskattas per enskild resenär på tre olika nivåer. För resor inom Europa ska skatten vara 80 kronor, för resor utanför Europa inom 600 mil 280 kronor och för längre resor än så 430 kronor. Barn under två år beskattas inte.
Förslaget har redan kritiserats av organisationer och företag som varnar för att skatten kommer att leda till förlorade jobb inom flygbranschen och att de svenska flygbolagen kommer att fly Sverige till bland annat Danmark.
– Vi har varnat för konsekvenserna. Flighter kommer att flyttas till Köpenhamn, säger Anna Wilson, generalsekreterare på Svenskt flyg till Svt Nyheter.
Även Flygbolaget SAS och Svenskt Näringsliv menar att det äventyrar arbetstillfällen och Norwegian har meddelat att de inte kommer att genomföra den planerade expansionen på Arlanda flygplats om skatten går igenom. Enligt en undersökning i fjol är däremot majoriteten av väljarna positiva till en flygskatt. Det uppger Svt Nyheter. (News Øresund)
-
Danmark5 månader sedan
Från och med 1 januari 2025 är det återigen förbjudet att flagga med utländska flaggor i Danmark – de nordiska flaggorna och Tysklands undantas
-
Infrastruktur11 månader sedan
Nya tåg och ny operatör på gång för Skånetrafiken – som ständigt jobbar med punktligheten
-
Infrastruktur11 månader sedan
Klart hur en Öresundsmetro skulle ansluta till Malmö
-
Norden10 månader sedan
Möjligt att betala med mobilen över Öresund när Vipps lanseras i Sverige i höst
-
Näringsliv8 månader sedan
Saab vill bygga nästa generations stridsflygplan
-
Näringsliv8 månader sedan
Brittiskt företag bygger lyxoutlet i skånska Löddeköpinge – konkurrerar med danska Ringsted Outlet
-
Samhälle12 månader sedan
Nu börjar visitationszoner efter dansk modell gälla i Sverige
-
Samhälle11 månader sedan
Danmark skriver ner befolkningsprognosen – väntas nå 6 miljoner invånare 2028