Infrastruktur
Färre pendlar kollektivt och fler tar cykel eller bil i de nordiska huvudstäderna
Färre pendlar med kollektivtrafik nu än före pandemin i de nordiska huvudstäderna, visar en undersökning från konsultföretaget WSP. Inställningen till att resa med kollektivtrafik efter pandemin skiljer sig lite mellan städerna, där Köpenhamnsborna är minst tveksamma. I huvudstäderna har det blivit vanligare att cykla, ta bilen eller gå till arbetet.
Med ökat hemarbete och färre som reser med kollektivtrafik nu jämfört med före pandemin, märks ett förändrat sätt att röra sig på i de nordiska huvudstäderna. Det visar analysföretaget WSP som har gjort en jämförande studie kring mobiliteten i Stockholm, Köpenhamn, Oslo och Helsingfors. I städerna har resandet med kollektivtrafik minskat efter pandemin och istället har pendlandet med bil och cykel ökat. I Stockholm pendlar störst andel med kollektivtrafik, 38 procent, men de andra huvudstäderna närmar sig. Köpenhamn har störst andel som cykelpendlar, 23 procent, men även störst andel som pendlar med bil. Det kan bero på att Köpenhamnsområdet är utbrett över ett stort geografiskt område vilket gör kollektivtrafiken mindre attraktiv. I Helsingfors har den största andelen bland städerna gått över till distansarbete efter pandemin och 10 procent uppger att de aldrig reser till arbetet.
I alla nordiska huvudstäder finns en tveksamhet att återgå till att resa med kollektivtrafik efter pandemin visar undersökningen. I Köpenhamn är tveksamheten lägst och 62 procent uppger att de inte tvekar att åka kollektivt efter pandemin.
För studien fick 2 500 personer under juni 2022 svara på frågor om sina pendlingsvanor och hur de har påverkats av pandemin. (News Øresund)
-
Samhälle12 månader sedanSydsvenskan: ”Öresundsbron dyrast i världen att köra över”
-
Samhälle12 månader sedanDe nya Öresundstågen: ökad kapacitet, kortare restid och möjlighet till nya regionala linjer till Ystad, Älmhult och Kristianstad
-
Danmark9 månader sedanEnergiö Bornholm på väg mot att förverkligas – avtal mellan Danmark och Tyskland väntas bli klart innan årsskiftet
-
Danmark10 månader sedanTyska järnvägsanslutningen till kommande Fehmarn Bält-tunneln minst tre år försenad
-
Infrastruktur12 månader sedanKris för utbyggnaden av Stockholms tunnelbana – fyra miljarder saknas
-
Samhälle11 månader sedanReserekord när Öresundstågen växt från Köpenhamn-Malmöpendel till att omfatta hela södra Sverige – siktar på 250-procentig ökning till 2050
-
Arbetsmarknad12 månader sedanNytt stort projekt om ungas Öresundspendling får stöd av EU-programmet Interreg ÖKS
-
Okategoriserade12 månader sedanEnhedslistens partiledare vill städa upp i det danska försvaret
