Okategoriserade
Färre passagerare på Köpenhamns flygplats under november


Antalet passagerare på Köpenhamns flygplats minskade i november med 3,4 procent jämfört med samma månad förra året. Foto: News Øresund
Tillväxten i antal passagerare på Köpenhamns flygplats i Kastrup var knappt en procent från januari till november jämfört med samma period förra året. Under november månad minskade passagerarantalet med 3,4 procent. Enligt flygplatsen beror det delvis på Air Berlins konkurs. På Stockholm Arlanda ökade passagerantalet.
Det är antalet inrikespassagerare som minskar mest på Köpenhamns flygplats – med 5,6 procent i januari till november jämfört med samma period förra året. Däremot ökar de interkontinentala passagerarna med 6,2 procent. Samlat sett hade flygplatsen runt 27,2 miljoner passagerare vilket är 0,9 procent fler än under samma period 2016.
På Malmö Airport har det varit runt 1 procent färre passagerare i år jämfört med förra året. Under november ökade antalet med 2 procent jämfört med samma månad i fjol. Arlanda flygplats i Stockholm ökade med 4 procent under november och 8 procent i perioden januari till november. Antalet passagerare i år har hitintills varit runt 24,7 miljoner. Det är främst utrikestrafiken som ökat på Arlanda, medan den minskade i Malmö.
Att Köpenhamns flygplats upplever en tillbakagång i passagerantalet kan delvis förklaras av Air Berlins konkurs, enligt flygplatschefen Thomas Woldbye, som bedömer att halva nedgången i november beror på färre passagerare på rutten till Berlin. Dessutom var det färre transferpassagerare, det vill säga resande som byter flyg i Köpenhamn. (News Øresund)
Passagerare med flyg 2017 (tillväxt jämfört med samma period 2016)
Köpenhamns Flygplats i Kastrup
November 2 101 277 (- 3,4%)
Jan-nov 27 198 350 (+ 0,9%)
Malmö Airport
November 287 235 ( +2,0%)
Jan-nov 2 022 777 (-1,0%)
Arlanda
November 2 047 867 (+4%)
Jan-nov 24 730 228 (+8%)
Källa: Københavns Lufthavne och Swedavia
-
Samhälle31 mars, 2020
Corona i Danmark och Sverige: Detta har hänt
-
Samhälle14 juli, 2020
Utrikesdepartementet förlänger reseavrådan till Danmark fram till den 29 juli
-
Samhälle2 juli, 2020
Danmark öppnar gränsen för invånarna i Blekinge och Kronoberg – Skåne närmar sig gränsöppning
-
Infrastruktur23 januari, 2020
Tågvärden som blivit Öresundspendlarnas favorit
-
Samhälle21 maj, 2020
Sverige behandlas på samma sätt som övriga Norden och Tyskland när Danmark börjar öppna upp gränsen – affärsresor möjliga från måndag
-
Samhälle28 maj, 2020
5 100 bilar kom från besök i Sverige och 2 000 från Bornholm vid den danska köbildningen på Öresundsbron i söndags
-
Samhälle8 juli, 2020
Skåne klarar kravet på låg smittnivå – Danmark väntas ge besked om gränsöppning över Öresund under torsdagen
-
Norden29 maj, 2020
Svenskar upplever orättvisa när de stoppas medan finländarna får korsa gränsen