Danmark
EU öppnar för ökat stöd till Fehmarnbygget

En modell av tunneln under Fehmarn Bält byggdes den 1 oktober 2014 på Rådhuspladsen i Köpenhamn av Danmarks transportminister Magnus Heunicke (S) och tyska delstaten Schleswig-Holsteins justitie, kultur och europaminister Anke Spoorendonk. Bild: News Øresund Johan Wessman.
Danmark har hittills räknat med att EU kommer att stå för tio procent av kostnaderna för bygget av Fehmarntunneln. Men nu öppnar EU för att skjuta till ännu mer pengar till projektet, som beräknas kosta över 40 miljarder danska kronor. Det skriver Jyllands-Posten.
– Min känsla är att de medel man budgeterat med nog kommer att stödjas av EU, och kanske ännu mer, säger Pat Cox, före detta ordförande i Europaparlamentet och numera EU-kommissionens samordnare för infrastrukturprojekt, till tidningen.
– Så jag skulle inte avråda från att man från dansk sida ökar sina ambitioner något när man ska söka medel, fortsätter han.
Byggherren Fehmarn A/S bedömer också att EU kan betala mer av bygget än Danmark tidigare räknat med.
Enligt Claus F. Baunkjær, chef för Fehmarn A/S, kommer man snarare att söka stöd för närmare 20 procent av kostnaderna, än de 10 procent som tidigare var målet.
Tunnelbygget beräknas starta nästa år. Senast i februari ska Danmark ansöka om EU-stöd. (News Øresund)
-
Samhälle12 månader sedanSydsvenskan: ”Öresundsbron dyrast i världen att köra över”
-
Samhälle12 månader sedanDe nya Öresundstågen: ökad kapacitet, kortare restid och möjlighet till nya regionala linjer till Ystad, Älmhult och Kristianstad
-
Danmark9 månader sedanEnergiö Bornholm på väg mot att förverkligas – avtal mellan Danmark och Tyskland väntas bli klart innan årsskiftet
-
Danmark10 månader sedanTyska järnvägsanslutningen till kommande Fehmarn Bält-tunneln minst tre år försenad
-
Infrastruktur12 månader sedanKris för utbyggnaden av Stockholms tunnelbana – fyra miljarder saknas
-
Samhälle11 månader sedanReserekord när Öresundstågen växt från Köpenhamn-Malmöpendel till att omfatta hela södra Sverige – siktar på 250-procentig ökning till 2050
-
Danmark12 månader sedanKöpenhamn undersöker åtta möjliga nya metrolinjer varav en linje till Malmö – Öresundsmetron
-
Arbetsmarknad12 månader sedanNytt stort projekt om ungas Öresundspendling får stöd av EU-programmet Interreg ÖKS
