Danmark
Rederier överklagar EU:s beslut om stöd till bron

På onsdagen gav EU-kommissionen grönt ljus för det statliga stödet till Öresundsbron. Nu vill Scandlines dra ärendet vidare till EU-domstolen. Bild: News Øresund Johan Wessman,
Rederierna Scandlines och Stena Line fortsätter att kämpa mot det statliga stödet till Öresundsbron. Nu ska de dra ärendet inför EU-domstolen, rapporterar flera danska medier.
På onsdagen meddelade EU-kommissionen att man nobbar rederierna Scandlines och Stena Lines anmälan om att Danmarks och Sveriges garantier till Öresundsbrons lån ska betraktas som olovligt statligt stöd som snedvrider konkurrensen.
Läs mer: EU avvisar protest mot statliga garantier till bron
Nu planerar rederierna att föra saken vidare till EU-domstolen, säger Henrik Rørbæk, chef för Scandlines Øresund som ägs gemensamt av Stena Line och Scandlines.
– Beslutet är juridiskt frustrerande, eftersom det inte verkar som att reglerna är desamma för offentliga och privata aktörer. Så vi ser ingen annan utväg än att gå vidare till EU-domstolen, säger han till Ritzau.
Rederierna har gjort en liknande anmälan mot finansieringen av den kommande Fehmarntunneln. Onsdagens beslut tyder på att kommissionen mycket väl kan göra samma bedömning här, när den anmälan ska behandlas nästa år, skriver Berlingske. (News Øresund)
-
Danska valet 20267 månader sedanSkatt, pension och dricksvatten – de viktigaste danska valfrågorna
-
Danska valet 20268 månader sedanDanmark går till val den 24 mars
-
Danmark12 månader sedan”Inte längre realistiskt” att Fehmarn Bält-tunneln kan öppna 2029
-
Danska valet 20268 månader sedanMöt partierna i danska Folketinget
-
Danska valet 20268 månader sedanValforskare: så kan den nya danska regeringen se ut efter valet
-
Danmark12 månader sedanTrendbrott: Unga danska män röker och dricker mindre
-
Danmark11 månader sedanDanska kommun- och regionvalet: Bakslag för regeringen – starkt fram för både höger- och vänsterkanten
-
Danmark12 månader sedanJensens Bøfhus försvinner helt – konkurrent tar över danska restauranger
