Forskning
ESS nära ett avgörande – Leijonborgs uppdrag slut

ESS svenske chefsförhandlare Lars Leijonborg uppger för News Øresund att hans mandat löpt ut men att det inte är aktuellt med vare sig förlängning eller en efterträdare i arbetet med att få ihop finansieringen av forskningsanläggningen. Foto: News Øresund – Johan Wessman
Mandatet för Lars Leijonborg, Sveriges chefsförhandlare för den blivande forskningsanläggningen European Spallation Source, ESS, har gått ut. Men det är inte aktuellt med varken förlängning eller ersättare, uppger han till News Øresund. Enligt hans danska kollega Bo Smith saknas bara de sista länderna innan förhandlingarna är klara.
– Vi är inte helt klara, men nära. Vi saknar fortfarande de sista bekräftelserna innan vi kan säga att alla länder är med, säger Bo Smith till News Øresund.
Lars Leijonborg är mycket kryptisk i sitt samtal med News Øresund och hänvisar framtida frågor om förhandlingarna om finansieringen av ESS till utbildningsdepartementets pressekreterare Eva-Marie Byberg.
Har du kvar ditt förordnande som chefsförhandlare för ESS?
– Nja, hm, mitt förordnande gick väl ut här den 15 maj.
Kommer det att förlängas eller är det någon annan som tar över?
– Nej, det var väl meningen att det skulle vara klart då.
Fortsätter du då i praktiken?
Ja, i den mån det är några utestående frågor.
Är det det då?
– Det får Eva-Marie Byberg svara på.
Eva-Marie Byberg skriver dock bara helt kort att förhandlingarna pågår. ”När vi har något att berätta kommer vi att göra det”. (News Øresund – Anna Palmehag)
Fakta: Materialforskning
Att bygga neutronforskningsanläggningen European Spallation Source (ESS) i Lund med datacenter i Köpenhamn beräknas kosta de europeiska skattebetalarna 1,84 miljarder euro. Sverige har lovat betala 35 procent och Danmark 12,5 procent av den kostnaden.
Hittills har åtta av de 17 partnerländerna – Storbritannien, Spanien, Polen, Ungern, Schweiz och Norge – utlovat pengar och bygghjälp, men deras bidrag utgör tillsammans med Sveriges och Danmarks bara drygt 70 procent av den totala byggkostnaden.
De 17 partnerländerna bakom ESS:
Sverige (värdland)
Danmark (värdland)
Estland, Frankrike, Island, Italien, Lettland, Litauen, Nederländerna, Norge, Polen, Spanien, Schweiz, Storbritannien, Tjeckien, Tyskland, Ungern
Hittills utlovad finansiering
Sverige: 35 procent av byggkostnaderna
Danmark: 12,5 procent av byggkostnaderna
Norge: 2,5 procent av byggkostnaderna.
Spanien: 5 procent av byggkostnaderna.
Storbritannien: 10 procent av byggkostnaderna.
Polen, Schweiz och Ungern: drygt 5 procent av byggkostnaderna (tillsammans)
Förhandlingar pågår
Deadlinen för förhandlingarna om finansieringen av ESS har skjutits upp gång på gång, i mer än ett år, men snart måste beslutet tas. Om planerna och budgeten ska hållas behöver markarbetena påbörjas i sommar. Målet är att ESS ska invigas år 2019.
-
Samhälle10 månader sedanSydsvenskan: ”Öresundsbron dyrast i världen att köra över”
-
Samhälle10 månader sedanDe nya Öresundstågen: ökad kapacitet, kortare restid och möjlighet till nya regionala linjer till Ystad, Älmhult och Kristianstad
-
Danmark8 månader sedanEnergiö Bornholm på väg mot att förverkligas – avtal mellan Danmark och Tyskland väntas bli klart innan årsskiftet
-
Danmark12 månader sedanNytt passagerarrekord för Köpenhamns flygplats i april – växer snabbare än Arlanda
-
Politik11 månader sedanDe svenska gränskontrollerna förlängs än en gång
-
Arbetsmarknad12 månader sedanPendlarserie: ”Ögonöppnande att se hur en annan arbetsmarknad funkar – vi är ofta kaxiga i Sverige”
-
Hållbarhet11 månader sedanBron 25 år: ”Gör vi bra saker flyttar naturen in”
-
Danmark11 månader sedanSvenska regeringen förbereder svensk-dansk utredning om ny fast förbindelse över Öresund
