Näringsliv
Via danska Molslinjen uppges svenska EQT planera för att ta över färjetrafiken till Gotland
Efter att ha drivit färjetrafiken mellan Gotland och fastlandet i 26 år kan Gotlandsbolaget bli utmanat av det svenska riskkapitalbolaget EQT skriver Dagens Industri. Det nuvarande avtalet om gotlandstrafiken går ut den 31 januari 2027 och i början av nästa år löper anbudstiden från svenska staten ut för driften för tiden därefter. Om EQT lägger ett anbud på driften av gotlandstrafiken sker det via det helägda danska rederiet Molslinjen som på samma sätt driver Bornholmstrafiken från bl.a. Ystad genom en dansk statlig upphandling.
Att EQT är intresserade av att ta över gotlandstrafiken bekräftas till Dagens Industri.
– Vi kan driva den betydligt mer effektivt än i dag, så mycket kan jag iallafall säga, säger Carl Sjölund som är ansvarig partner på EQT för den nya koncernen Nordic Ferry Infrastructure, NFI.
NFI bildades som en följd av att EQT via sin infrastrukturfond 5 under 2021 köpte det danska rederiet Molslinjen och norska rederiet Torghatten som båda är mycket stora aktörer när det gäller inrikes färjetrafik i respektive land. Sedan dess har även Forseas färjetrafik mellan Helsingborg och Helsingör förvärvats och döpts om till Öresundslinjen. Nu pekar EQT ut Sverige och Finland som två möjliga tillväxtmarknader för Nordic Ferry Infrastructure.
(News Øresund)
-
Danmark12 månader sedanEnergiö Bornholm på väg mot att förverkligas – avtal mellan Danmark och Tyskland väntas bli klart innan årsskiftet
-
Danmark12 månader sedanTyska järnvägsanslutningen till kommande Fehmarn Bält-tunneln minst tre år försenad
-
Danska valet 20265 månader sedanSkatt, pension och dricksvatten – de viktigaste danska valfrågorna
-
Danska valet 20266 månader sedanDanmark går till val den 24 mars
-
Danmark10 månader sedan”Inte längre realistiskt” att Fehmarn Bält-tunneln kan öppna 2029
-
Samhälle11 månader sedanRegion Skåne ger klartecken för upphandling av nya Öresundståg – nu behöver övriga fem regioner fatta motsvarande beslut
-
Danmark11 månader sedanUtredning klar av åtta nya möjliga Metrolinjer i Köpenhamn och över Öresund till 2070
-
Danmark11 månader sedanSocialdemokratiet och Venstre vill se fler p-platser i Köpenhamn
