Politik
Det största partiet i Köpenhamns kommunfullmäktige, Enhedslisten, är ute ur budgetförhandlingarna

Årets budgetförhandlingar i Köpenhamns kommun är i full gång, men det största partiet, Enhedslisten, har redan lämnat förhandlingarna. Överborgmästare Sophie Hæstorp Andersen (S) har bett Enhedslisten att lämna förhandlingarna, skriver Altinget.dk.
En av de stora stötestenarna inför förhandlingarna har varit stödet eller motståndet mot byggandet av Lynetteholm (etableringen av en ny stor konstgjord halvö på 275 hektar, reds. anm.). Bygget och stormflodsskyddet har godkänts av det danska folketing 2021, och det finns ett brett stöd i både det danska folketing och Köpenhamns kommun, men flera beslut och finansiering väntar fortfarande innan det slutliga förverkligandet.
Både Enhedslisten och Alternativet är motståndare till Lynetteholm och kan bara delta i budgetförhandlingarna om de stöder finansieringen av byggprojektet. Det innebär att kommunalvalet i november 2025 indirekt kan komma att bli en ”folkomröstning” för eller emot Lynetteholm, enligt Berlingske.
Redan i början av sommaren nåddes en principöverenskommelse – om de kommande två årens budget för Köpenhamns kommun – bestående av Socialdemokratiet, Konservative, Venstre, Liberal Alliance, Radikale och Dansk Folkeparti, som tillsammans har majoritet i kommunfullmäktige.
I förra årets förhandlingar var situationen den omvända, där Enhedslisten tillsammans med Venstre och Konservative kunde förhandla om budgeten utan Socialdemokratiet.
(News Øresund)
-
Danmark6 månader sedan
Från och med 1 januari 2025 är det återigen förbjudet att flagga med utländska flaggor i Danmark – de nordiska flaggorna och Tysklands undantas
-
Infrastruktur12 månader sedan
Nya tåg och ny operatör på gång för Skånetrafiken – som ständigt jobbar med punktligheten
-
Danmark11 månader sedan
Danskt trepartsavtal om CO2-avgift för lantbruket klart – visar att 2030-målet för utsläppen nås
-
Infrastruktur11 månader sedan
Klart hur en Öresundsmetro skulle ansluta till Malmö
-
Näringsliv9 månader sedan
Saab vill bygga nästa generations stridsflygplan
-
Norden11 månader sedan
Möjligt att betala med mobilen över Öresund när Vipps lanseras i Sverige i höst
-
Näringsliv9 månader sedan
Brittiskt företag bygger lyxoutlet i skånska Löddeköpinge – konkurrerar med danska Ringsted Outlet
-
Samhälle12 månader sedan
Danmark skriver ner befolkningsprognosen – väntas nå 6 miljoner invånare 2028