Politik
Det största partiet i Köpenhamns kommunfullmäktige, Enhedslisten, är ute ur budgetförhandlingarna
Årets budgetförhandlingar i Köpenhamns kommun är i full gång, men det största partiet, Enhedslisten, har redan lämnat förhandlingarna. Överborgmästare Sophie Hæstorp Andersen (S) har bett Enhedslisten att lämna förhandlingarna, skriver Altinget.dk.
En av de stora stötestenarna inför förhandlingarna har varit stödet eller motståndet mot byggandet av Lynetteholm (etableringen av en ny stor konstgjord halvö på 275 hektar, reds. anm.). Bygget och stormflodsskyddet har godkänts av det danska folketing 2021, och det finns ett brett stöd i både det danska folketing och Köpenhamns kommun, men flera beslut och finansiering väntar fortfarande innan det slutliga förverkligandet.
Både Enhedslisten och Alternativet är motståndare till Lynetteholm och kan bara delta i budgetförhandlingarna om de stöder finansieringen av byggprojektet. Det innebär att kommunalvalet i november 2025 indirekt kan komma att bli en ”folkomröstning” för eller emot Lynetteholm, enligt Berlingske.
Redan i början av sommaren nåddes en principöverenskommelse – om de kommande två årens budget för Köpenhamns kommun – bestående av Socialdemokratiet, Konservative, Venstre, Liberal Alliance, Radikale och Dansk Folkeparti, som tillsammans har majoritet i kommunfullmäktige.
I förra årets förhandlingar var situationen den omvända, där Enhedslisten tillsammans med Venstre och Konservative kunde förhandla om budgeten utan Socialdemokratiet.
(News Øresund)
-
Danmark2 månader sedan
Från och med 1 januari 2025 är det återigen förbjudet att flagga med utländska flaggor i Danmark – de nordiska flaggorna och Tysklands undantas
-
Infrastruktur8 månader sedan
Nya tåg och ny operatör på gång för Skånetrafiken – som ständigt jobbar med punktligheten
-
Danmark11 månader sedan
Danska regeringen bidrar med miljoner till stängningen av Pusher Street på Christiania – den 6 april börjar gatan grävas upp
-
Danmark12 månader sedan
Transparency International: Danmark alltjämt minst korrupta landet i världen – Sverige på sämsta placeringen sedan mätningarna startade
-
Arbetsmarknad12 månader sedan
Nytt danskt löneavtal ger en ram på 8,8 procent under två år för 200 000 statsanställda
-
Arbetsmarknad11 månader sedan
Fler svenskar omfattas av den danska expertskatten
-
Arbetsmarknad12 månader sedan
Riksdagen röstar om id-kontrollag den 15 februari – så förbereder sig transportörerna
-
Samhälle11 månader sedan
Göteborg kan gå från sex särskilt utsatta områden till ett på tio år