Danmark
Danska skatteministern vill skapa nytt skattesystem för ”den tredje arbetsmarknaden”
Den danska skatteministern, Karsten Lauritzen (Venstre), utreder möjligheten för en helt ny skattemodell för ”den tredje arbetsmarknaden”, det vill säga personer som arbetar med internet som bas. Danmark har nu runt 300 000 personer som jobbar som bloggare, influencers, på nystartade nätbaserade företag och med andra typer av nya typer av arbeten. Det nya systemet ska minska möjligheterna att göra avdrag på skatten, och göra att såväl företagare som handläggare slipper de svåra avvägningar de ställs inför idag. I gengäld ska de som arbetar på den tredje arbetsmarknaden få en skatterabatt, skriver Politiken.
Under senare år har antalet personer som arbetar med internet som bas ökat i Danmark, och den nya arbetsmarknaden innebär bryderier, både för skatteministeriet och för influencers, youtubers och andra nya yrkesgrupper. Det är svårt att veta vilken skattesats som ska gälla, och vilka avdrag som bör användas, och risken för misstag och fel ökar, menar den danska skatteministern Karsten Lauritzen. Han har nu påbörjat en utredning av en ny modell som ska förenkla hanterandet av den tredje arbetsmarknaden:
– Det är en modell som vi också infört vid uthyrning av sommarhus, där vi säger, ”Kära medborgare. På pappret har du massor av avdragsmöjligheter. De frånsäger du dig helt, och i gengäld får du en mer lämplig beskattning av din inkomst. Då slipper du besvär, och vi slipper spekulation kring alla möjliga mer eller mindre kreativa avdrag”, säger Karsten Lauritzen till Politiken. (News Øresund)
-
Danmark11 månader sedanEnergiö Bornholm på väg mot att förverkligas – avtal mellan Danmark och Tyskland väntas bli klart innan årsskiftet
-
Danmark12 månader sedanTyska järnvägsanslutningen till kommande Fehmarn Bält-tunneln minst tre år försenad
-
Danska valet 20265 månader sedanSkatt, pension och dricksvatten – de viktigaste danska valfrågorna
-
Danska valet 20265 månader sedanDanmark går till val den 24 mars
-
Danmark9 månader sedan”Inte längre realistiskt” att Fehmarn Bält-tunneln kan öppna 2029
-
Samhälle10 månader sedanRegion Skåne ger klartecken för upphandling av nya Öresundståg – nu behöver övriga fem regioner fatta motsvarande beslut
-
Danmark11 månader sedanUtredning klar av åtta nya möjliga Metrolinjer i Köpenhamn och över Öresund till 2070
-
Danmark11 månader sedanSocialdemokratiet och Venstre vill se fler p-platser i Köpenhamn

