Danmark
Dansk handelsflotta växer rekordsnabbt – 26 fartyg inflaggades 2018
Den danska handelsflottan är i historiskt snabb tillväxt med rederiet Maersk i spetsen. Under 2018 växte det internationella danska skeppsregistret netto med 26 fartyg när in- och utflaggningar räknats samman. Det rapporterar shippingwatch.dk.
Förra året inflaggades netto 26 fartyg med ett samlat bruttotonage på 4,3 miljoner bruttoton. Det motsvarar en ökning av bruttotonaget på närmare 25 procent vilket är den högsta siffran sedan mätningarna startade 1985 uppger shippingwatch.dk. Den danska handelsflottan uppgår nu till 708 fartyg med ett bruttotonage på 20 miljoner bruttoton.
De rederier som stod för flest inflaggningar av fartyg förra året var Maersk, Navigare och Norden. En trend är att fartygen blir allt större varför bruttotonaget ökar snabbare än antalet fartyg.
Enligt Anne H. Steffensen, vd i Danske Rederier, beror den ökande inflaggningen på att avskaffandet av registeringsavgiften och onödiga danska särregler att den danska konkurrenskraften stärkts. (News Øresund)
-
Samhälle10 månader sedanSydsvenskan: ”Öresundsbron dyrast i världen att köra över”
-
Samhälle10 månader sedanDe nya Öresundstågen: ökad kapacitet, kortare restid och möjlighet till nya regionala linjer till Ystad, Älmhult och Kristianstad
-
Danmark8 månader sedanEnergiö Bornholm på väg mot att förverkligas – avtal mellan Danmark och Tyskland väntas bli klart innan årsskiftet
-
Danmark12 månader sedanNytt passagerarrekord för Köpenhamns flygplats i april – växer snabbare än Arlanda
-
Politik11 månader sedanDe svenska gränskontrollerna förlängs än en gång
-
Arbetsmarknad11 månader sedanPendlarserie: ”Ögonöppnande att se hur en annan arbetsmarknad funkar – vi är ofta kaxiga i Sverige”
-
Hållbarhet11 månader sedanBron 25 år: ”Gör vi bra saker flyttar naturen in”
-
Danmark11 månader sedanSvenska regeringen förbereder svensk-dansk utredning om ny fast förbindelse över Öresund
