Danmark
Danmarks nyaste parti fortsätter växa

Alternativet skulle få sju procent av rösterna om det vore val i Danmark i dag, visar Altingets sammanställning av opinionsmätningar. Foto: News Øresund – Johan Wessman
Alternativet skulle få sju procent av rösterna om det vore val i Danmark i dag, enligt Altingets sammanställning av opinionsmätningar. Partiet, som bildades 2013 och fick 4,8 procent i valet juni 2015, har hittills haft ständig framgång.
Tidigare kulturminister Uffe Elbæk och hans partimedlemmar i det nya partiet Alternativet har anledning att vara glada. Sedan starten har partiet växt stadigt. Framgångsreceptet är fokus på miljöfrågor och en generös flyktingpolitik, menar Altingets analytiker Erik Holstein.
– Alternativet har valt en ultramjuk asylpolitik som appellerar till en väljargrupp på kanske 20 procent. Och så har de fått ofrivillig hjälp från Løkke (statsminister Lars Løkke Rasmussen, Venstre, reds anm), som fullständigt har skrotat den gröna linjen – och därmed satt fokus på Alternativets kärnfråga nummer ett, säger Erik Holstein till Altinget.
Dessutom menar han att sättet att utveckla politiken genom öppna diskussioner och workshops attraherar många från den kreativa klassen.
– Alternativets stil med diskussioner och positivt tänkande samt en gnutta skoj appellerar både till den kreativa klassen och grupper av offentligt anställda som blir bombarderade med sådant i sitt arbete, säger Erik Holstein. (News Øresund)
-
Samhälle12 månader sedanSydsvenskan: ”Öresundsbron dyrast i världen att köra över”
-
Samhälle12 månader sedanDe nya Öresundstågen: ökad kapacitet, kortare restid och möjlighet till nya regionala linjer till Ystad, Älmhult och Kristianstad
-
Danmark9 månader sedanEnergiö Bornholm på väg mot att förverkligas – avtal mellan Danmark och Tyskland väntas bli klart innan årsskiftet
-
Danmark10 månader sedanTyska järnvägsanslutningen till kommande Fehmarn Bält-tunneln minst tre år försenad
-
Infrastruktur12 månader sedanKris för utbyggnaden av Stockholms tunnelbana – fyra miljarder saknas
-
Samhälle11 månader sedanReserekord när Öresundstågen växt från Köpenhamn-Malmöpendel till att omfatta hela södra Sverige – siktar på 250-procentig ökning till 2050
-
Arbetsmarknad12 månader sedanNytt stort projekt om ungas Öresundspendling får stöd av EU-programmet Interreg ÖKS
-
Okategoriserade12 månader sedanEnhedslistens partiledare vill städa upp i det danska försvaret
