Danmark
Fehmarnförbindelsen lockar företag till Lolland-Falster

Fler företag än tidigare söker sig till Lolland och Falster på grund av planerna på en fast förbindelse mellan Rödby (bilden) och Puttgarden. Foto: News Øresund – Thea Wiborg
Fler företag flyttar till de sydostdanska öarna Lolland och Falster, för att ligga nära både Köpenhamn och Hamburg. Framför allt är det planerna på den nya Fehmarn Bält-förbindelsen och de många anläggningsuppdragen i samband med bygget som drar. Bland företagen som flyttat till de båda öarna finns den norska miljardkoncernen Tomgruppen, skriver DR Själland.
Beräkningar som gjorts av Växthus Själland, för DR Själland, visar att antalet nya företag på Lolland och Falster ökat med 43 procent under de senaste fem åren. Steen Wæver, chef för Business LF, menar att det framför allt är utsikterna för en ny Fehmarn Bält-förbindelse som får företagen att flytta söderut till Lolland och Falster.
– Företagen ser en möjlighet att ligga mellan två metropoler som är Köpenhamn och Hamburg, där man befinner sig nära både den nordiska marknaden och kontinenten, säger Steen Wæver till DR Själland.
Som en följd av detta har fackföreningen 3F bland annat kunnat notera att arbetslösheten bland deras medlemmar minskat med 25 procent i Guldborgsund under de senaste åren. (News Øresund)
-
Danmark11 månader sedanEnergiö Bornholm på väg mot att förverkligas – avtal mellan Danmark och Tyskland väntas bli klart innan årsskiftet
-
Danmark11 månader sedanTyska järnvägsanslutningen till kommande Fehmarn Bält-tunneln minst tre år försenad
-
Danska valet 20265 månader sedanDanmark går till val den 24 mars
-
Danmark9 månader sedan”Inte längre realistiskt” att Fehmarn Bält-tunneln kan öppna 2029
-
Danska valet 20264 månader sedanSkatt, pension och dricksvatten – de viktigaste danska valfrågorna
-
Samhälle10 månader sedanRegion Skåne ger klartecken för upphandling av nya Öresundståg – nu behöver övriga fem regioner fatta motsvarande beslut
-
Danmark10 månader sedanUtredning klar av åtta nya möjliga Metrolinjer i Köpenhamn och över Öresund till 2070
-
Danmark10 månader sedanSocialdemokratiet och Venstre vill se fler p-platser i Köpenhamn
