Danmark
Danmark på väg att få landets största uppslagsverk någonsin
Danmarks största uppslagsverk genom tiderna är på väg att skapas då förlagen bakom lexikonet Det Store Danske och topografiska uppslagsverket Trap Danmark ska ta fram en gemensam plattform, som förväntas vara färdig under 2020.Det framgår av ett pressmeddelande.
Gyldendal är förlaget som står bakom det idag onlinebaserade uppslagsverket Det Store Danske. Lexikonet, som används flitigt i bland annat utbildningssammanhang, har inte uppdaterats sedan sommaren 2017 på grund av att finansiering saknats. Men nu har den danska regeringen i den nya finanslagen avsatt pengar till en uppdatering av uppslagsverket.
I samband med uppdateringen startas ett samarbete med förlaget Gad som ger ut det topografiska uppslagsverket Trap Danmark. Med en gemensam portal, som förväntas stå klar under 2020, vill de två förlagen skapa Danmarks största uppslagsverk genom tiderna.
– Trap Danmarks nya utgåva som innehåller bidrag från nästan 1 000 forskare och experter samlar all väsentlig kunskap om Danmark idag, och kommer tillsammans med Den Store Danske att utgöra ett unikt verktyg för alla i Danmark, säger Joachim Malling, styrelseordförande för Trap Danmark, i ett pressmeddelande. (News Øresund)
-
Danmark5 månader sedan
Från och med 1 januari 2025 är det återigen förbjudet att flagga med utländska flaggor i Danmark – de nordiska flaggorna och Tysklands undantas
-
Infrastruktur12 månader sedan
Nya tåg och ny operatör på gång för Skånetrafiken – som ständigt jobbar med punktligheten
-
Danmark11 månader sedan
Danskt trepartsavtal om CO2-avgift för lantbruket klart – visar att 2030-målet för utsläppen nås
-
Infrastruktur11 månader sedan
Klart hur en Öresundsmetro skulle ansluta till Malmö
-
Norden11 månader sedan
Möjligt att betala med mobilen över Öresund när Vipps lanseras i Sverige i höst
-
Näringsliv9 månader sedan
Saab vill bygga nästa generations stridsflygplan
-
Näringsliv9 månader sedan
Brittiskt företag bygger lyxoutlet i skånska Löddeköpinge – konkurrerar med danska Ringsted Outlet
-
Samhälle11 månader sedan
Danmark skriver ner befolkningsprognosen – väntas nå 6 miljoner invånare 2028