Danmark
Bilförsäljningen i Danmark rasade med 60 procent sista veckan i augusti – reaktion på skatteförslag


Danska konsumenter avvaktar med bilköpet sedan det blev känt att regeringen vill sänka registreringsavgiften kraftigt så att t.ex. en BMW 520D blir omkring 100 000 danska kronor billigare. Men Dansk Folkeparti vill ha en annan modell för bilbeskattningen som gynnar mindre och mera miljövänliga bilar. Foto: pressbild. Bildmontage: News Øresund
Den sista veckan i augusti rasade bilförsäljningen i Danmark med 60 procent sedan den danska regeringens förslag om kraftigt sänkt bilskatt läckt ut i media. Kunderna inväntar en förväntad prissänkning på nya bilar. Räknat på hela augusti föll bilförsäljningen med 12 procent till 15 300 bilar. Det uppger Danmarks Statistik.
Det är tomt hos de danska bilhandlarna just nu. Den borgerliga minoritetsregeringen vill sänka skatten på nya personbilar kraftigt men fortsatt basera beskattningen på bilarnas värde. Det skulle ge störst skattesänkning på dyra bilar. Stödpartiet Dansk Folkeparti kräver istället en så kallad teknisk beskattning som kan baseras på till exempel bilarna utsläpp eller motorernas storlek. Det skulle ge en miljöförbättring och dessutom gynna mindre och mellanstora bilar. Just nu pågår intensiva förhandlingar om en förändrad bilbeskattning. Även om nybilsförsäljningen rasat under diskussionerna finns en förväntan hos dansk bilhandel om en ökad försäljning på sikt när priserna på nya bilar kan sänkas genom en ändrad beskattning. (News Øresund)
Dyra bilar vinnare på förslaget om sänkt registreringsavgift på bilförsäljningen i Danmark
VW Up
Nytt pris: 87 230 DKK
Besparing: 2.766 DKK
BMW 520d
Nytt pris: 588.530 DKK
Besparing: 100.170 DKK
Porsche 911 Turbo S
Nytt pris: 3.410.493 DKK
Besparing: 800.560 DKK
Källa: Berlingske/Bilbasen
-
Danmark3 månader sedan
Från och med 1 januari 2025 är det återigen förbjudet att flagga med utländska flaggor i Danmark – de nordiska flaggorna och Tysklands undantas
-
Infrastruktur10 månader sedan
Nya tåg och ny operatör på gång för Skånetrafiken – som ständigt jobbar med punktligheten
-
Norden9 månader sedan
Möjligt att betala med mobilen över Öresund när Vipps lanseras i Sverige i höst
-
Danmark11 månader sedan
400-åriga renässansbyggnaden Børsen i Köpenhamn brann ned till hälften – röster höjs för att bygga upp den igen
-
Infrastruktur9 månader sedan
Klart hur en Öresundsmetro skulle ansluta till Malmö
-
IT / mobiltelefoni12 månader sedan
Mobilbetalningar blir möjliga före sommaren mellan Danmark, Norge och Finland
-
Samhälle11 månader sedan
Konjunkturen i Öresund: sysselsättningen stiger fortsatt i Danmark och inflationen i Sverige föll mer än väntat
-
Samhälle12 månader sedan
Tusentals tyskar flyttar till Sverige – ”Schwedenhaus” ny hashtag på sociala medier