Infrastruktur
Transportminister Benny Engelbrecht säger nej till nuvarande förslaget på en HH-förbindelse

Danmarks transportminister Benny Engelbrecht (S) menar att förslaget till en fast förbindelse mellan Helsingör och Helsingborg, i den statliga utredning som presenterades i januari, är orealistiskt och innebär många trafikutmaningar. Det säger han i en intervju med Sjællands Nyheder. Utspelet förvånar hans svenska kollega Tomas Eneroth (S), infrastrukturminister, som i en intervju med SVT säger att båda länderna måste stå bakom förbindelsen för att den ska bli av.
– Det krävs två för att göra ett gemensamt projekt, säger Tomas Eneroth.
I januari presenterades den strategiska analysen kring en fast förbindelse mellan Helsingör och Helsingborg, där man utredde en tunnel för vägtrafik och en för persontågstrafik. Men förslaget är enligt Benny Engelbrecht inte aktuellt att genomföra.
– Den skiss som ligger i den strategiska analys som blev gjord efter svensk önskan, är nog inte det mest realistiska projekt i världen. Det har varit intressant att få belyst, men det är inte något vi säger ”go” till, säger han till Sjællands Nyheder
Transportministern menar att förbindelsen skulle leda till försämrad punktlighet för tågtrafiken på Kystbanen mellan Helsingör och Köpenhamn, att intresset i Nordsjälland för att bygga en ny vägtransportkorridor är litet samt att projektet är för dyrt att genomföra. Den strategiska analys som togs fram av danska Vejdirektoratet och svenska Trafikverket visade att en kombinerad väg- och järnvägsförbindelse mellan Helsingborg och Helsingör inte blir självfinansierad utan kräver 14 miljarder DKK i extra finansiering.
Benny Engelbrecht menar inte att dörren till en HH-förbindelse ska stängas, men att det nuvarande förslaget inte är aktuellt att genomföra.
– Det är ju en strategisk analys och därmed är det också tidigt i processen. Jag vill inte döma ut förbindelsen, men jag säger att det förslag som finns nu, det är inte realistiskt att genomföra, säger han till Sjællands Nyheder.
Det danska Transportministeriet skriver i en kommentar till News Øresund att förhandlingarna om nya infrastruktursatsningar ska inledas inom kort och att man inte har något mer att tillägga i nuläget.
I en intervju med SVT säger svenska infrastrukturministern Tomas Eneroth att han vill ha fortsatt dialog med den danska sidan om en förbindelse och hur den kan finansieras.
– Öresundsregionen är den starkast växande regionen, fullt integrerad med gemensam arbetsmarknad. Då behöver vi bättre förbindelser, inte minst med järnväg. Finns det en öppning för diskussion om även godstrafik så vore det mycket välkommet, säger Tomas Eneroth.
(News Øresund)
-
Danmark4 månader sedan
Från och med 1 januari 2025 är det återigen förbjudet att flagga med utländska flaggor i Danmark – de nordiska flaggorna och Tysklands undantas
-
Infrastruktur10 månader sedan
Nya tåg och ny operatör på gång för Skånetrafiken – som ständigt jobbar med punktligheten
-
Infrastruktur10 månader sedan
Klart hur en Öresundsmetro skulle ansluta till Malmö
-
Danmark11 månader sedan
400-åriga renässansbyggnaden Børsen i Köpenhamn brann ned till hälften – röster höjs för att bygga upp den igen
-
Norden9 månader sedan
Möjligt att betala med mobilen över Öresund när Vipps lanseras i Sverige i höst
-
IT / mobiltelefoni12 månader sedan
Mobilbetalningar blir möjliga före sommaren mellan Danmark, Norge och Finland
-
Samhälle11 månader sedan
Konjunkturen i Öresund: sysselsättningen stiger fortsatt i Danmark och inflationen i Sverige föll mer än väntat
-
Näringsliv7 månader sedan
Saab vill bygga nästa generations stridsflygplan