Infrastruktur
Linus Eriksson: Den danska modellen för att säkra kritisk infrastruktur kan med fördel användas i Sverige
Visby. Vid onsdagens paneldiskussion på Gotlands Museum var det stora ämnet hur den kritiska infrastrukturen i Sverige ska stärkas och vem som ska bära ansvaret. Enligt Linus Eriksson, verkställande direktör för Øresundsbron, kan den danska modellen, med större ansvar för det statliga bolaget Sund & Bælt, påskynda processen, och han hoppas att den även införs i Sverige. ”Jag tror på möjligheten. Danmark har visat att det fungerar”, sade han.
Text: Christina Solhøj Hansen/News Øresund
Den svenska regeringen har avsatt 50 miljarder svenska kronor för att stärka civilförsvaret, och 30 miljarder kronor av dessa ska gå till transportinfrastrukturen. Den enorma summan var ämnet för onsdagens paneldiskussion med Trafikverkets generaldirektör Roberto Maiorana, Linus Eriksson, vd för Øresundsbro Konsortiet, Otto Nilsson, vd för Inlandsbanan AB, samt bostads- och infrastrukturminister Andreas Carlson (KD).
Linus Eriksson hänvisade till Danmark, där det statliga holdingbolaget Sund & Bælt, som också äger Öresundsbron för Danmarks räkning, har fått utökade befogenheter att förvärva beredskapshamnar. Sedan januari har Sund & Bælt köpt fem hamnar, och nästa steg blir att säkra färjekapaciteten.
– Staten kunde ha lagt detta under Vejdirektoratets ansvar eller hos en annan myndighet. Men man väljer att lägga det på ett bolag, sade han.
Lagen fanns i princip redan, men ett tillägg gjordes till den befintliga lagen som gjorde det möjligt för holdingbolaget att ta över ansvaret, vilket antogs i Folketinget. Enligt Linus Eriksson var det ett snabbt sätt att hantera saken på.
– Jag tror på möjligheten. Danmark har visat att det fungerar, sade Linus Eriksson.
Enligt infrastrukturminister Andreas Carlson (KD) finns det vissa juridiska konsekvenser som först måste utredas innan en sådan statlig bolagsmodell kan införas i Sverige, och regeringen kommer att fortsätta arbetet med detta.
– Vi har absolut inte för avsikt att avbryta arbetet, utan tvärtom att sätta så högt tempo på det redan från början, så snart ett sådant bolag är på plats, sade han.
-
Danmark10 månader sedanEnergiö Bornholm på väg mot att förverkligas – avtal mellan Danmark och Tyskland väntas bli klart innan årsskiftet
-
Danmark10 månader sedanTyska järnvägsanslutningen till kommande Fehmarn Bält-tunneln minst tre år försenad
-
Samhälle12 månader sedanReserekord när Öresundstågen växt från Köpenhamn-Malmöpendel till att omfatta hela södra Sverige – siktar på 250-procentig ökning till 2050
-
Danmark8 månader sedan”Inte längre realistiskt” att Fehmarn Bält-tunneln kan öppna 2029
-
Danska valet 20264 månader sedanDanmark går till val den 24 mars
-
Samhälle12 månader sedanJacob Wallenberg om Öresundsregionen: ”Europas mest spännande region”
-
Samhälle9 månader sedanRegion Skåne ger klartecken för upphandling av nya Öresundståg – nu behöver övriga fem regioner fatta motsvarande beslut
-
Danmark9 månader sedanUtredning klar av åtta nya möjliga Metrolinjer i Köpenhamn och över Öresund till 2070
