Danmark
Valforskare: Många danska vänsterväljare letar alternativ till Socialdemokratiet
Det blir en röd majoritet och det ser dåligt ut för Socialdemokratiet. Däremot är det svårt att säga vem som kommer få överborgmästarposten i Köpenhamn efter valet i november. Just nu ser det bra ut för Socialistisk Folkeparti, men man ska inte räkna ut det ”duktiga kampanjpartiet” Socialdemokratiet. Det menar Kasper Møller Hansen, professor i statsvetenskap vid Köpenhamns universitet.
Text: Henrik Smångs/News Øresund
– Mätningarna pekar på att Socialistisk Folkeparti kommer gå kraftigt framåt, kanske till och med bli det största partiet. De har medvind på riksplan. Men om det blir Enhedslisten eller SF som blir störst vet jag inte. Socialdemokratiet kommer att backa, de har nationell motvind.
Socialdemokratiets högersväng nationellt kan straffa dem kommunalt
Enligt Møller Hansen påverkar strömningar på nationellt plan i stor utsträckning hur det går för partierna i kommunerna och regionerna. I nuläget går det riktigt dåligt för Socialdemokratiet på nationellt plan, om man får tro opinionsundersökningarna.
Kasper Møller Hansen pekar på att Socialdemokratiet har rört sig åt höger i flera frågor, bland annat gällande invandring och slopandet av den röda dagen ”Store bededag”.
Att partiet dessutom gick in i en regering med ”sin historiska fiende” Venstre och mittenpartiet Moderaterne blev för många socialdemokrater för mycket, och de vänsterväljare som kommer avgöra valet i stället ser sig nu om efter alternativ – som partierna Alternativet, Socialistisk Folkeparti, De Radikale eller Enhedslisten.
– Väljarna rör sig mycket nu för tiden, men inom samma block. Den senaste tiden har det varit SF som upplevt en stor framgång, tidigare var det Enhedslisten, säger han.
Överborgmästarposten en viktig del av Socialdemokratiets identitet
Men även om det ser mörkt ut för Socialdemokratiet ska man inte räkna ut dem, påpekar Kasper Møller Hansen. Det är ett ”duktigt kampanjparti” och Pernille Rosenkrantz-Thiel en duktig kommunikatör som når ut i medierna.
Och han tror att partiet kommer slåss med näbbar och klor för att behålla överborgmästarposten, som han kallar den enskilt viktigaste frågan för partiet och en del av deras identitet.
– Överborgmästarposten i Köpenhamn är den viktigaste kommunala posten i landet. Det är ensidigt överborgmästarposten de går efter. Genom historien har Socialdemokratiet trixat sig till att behålla posten. Pernille Rosenkrantz-Thiel kanske kan finna sig i att bli social- eller undervisningsborgmästare eller något annat, men för Socialdemokratiet hade det varit ett jättenederlag.
Auran av rebellisk köpenhamnare ska hjälpa S
Han säger att partiet tidigare har lyckats genom att ta in starka personligheter och pekar på exempel som Ritt Bjerregaard, Frank Jensen, Sophie Hæstorp Andersen och nu det senaste kortet i den socialdemokratiska ärmen: Pernille Rosenkrantz-Thiel, som efter en rockad blev spetskandidat i stället för Hæstorp Andersen.
– Hennes bakgrund hos Enhedslisten ger henne lite auran av rebellisk köpenhamnare. Det är en bra historia. Sedan är hon heller inte Brøndbysupporter, det hjälper. Om det lyckas vet jag inte, men tidigare försök har varit framgångsrika. Även om Socialdemokratiet som parti har tappat, har de lyckats hålla näsan över vattenytan i förhandlingarna, säger han.
Socialistisk folkeparti som vågmästare
Kasper Møller Hansen tror att SF kommer få en vågmästarroll och har tidigare sagt att han tror att det blir Sisse Marie Welling som kniper överborgmästarposten. Att det blir dem och inte Enhedslisten vilar på antagandet att SF blir största parti, men handlar också om det ideologiska spektrumet i dansk politik.
– Kan man föreställa sig att Enhedlisten skulle hoppa över SF i en konstituering och samarbeta med högersidan? Det är svårt. Kan man föreställa sig att SF gör det? Ja, det har de faktiskt gjort i andra kommuner, Hvidovre till exempel. Det blir lättare för dem, de kan antingen gå ”rent rött”, men också skapa en majoritet tillsammans med Socialdemokratiet och kanske De Radikale.
Socialdemokraterna kommer inte peka på någon annan
Under sommaren kom Pernille Rosenkrantz-Thiel med ett utspel: hon kommer inte peka på någon annan som överborgmästare. Får Socialdemokratiet inte den posten, kommer de gå i opposition. Förhandlingsteknik, enligt Kasper Møller Hansen.
– De spelar ”hardball”. Jag tror att det är förnuftigt av henne att säga så, men det kan vi ju inte veta. Man kan säga så, men får du under 15 procent av rösterna och blir tredje största parti kan du peka så mycket du vill på dig själv, men du kommer ju inte så långt med det.
Den socialdemokratiska nöten handlar om att knäcka alliansen mellan Enhedlisten och SF och erbjuda dem något bättre än vad de annars hade kunnat få. Men hur stark alliansen är, är det ingen som vet, säger Kasper Møller Hansen.
– Men det är den enda möjligheten Socialdemokratiet har och det är den viktigaste frågan inför valet. Och det är jag säker på att Socialdemokratiet funderar mycket över.
-
Infrastruktur11 månader sedanNorska Vy testar sommartåg mellan Malmö–Oslo och hoppas på tåg till Köpenhamn
-
Näringsliv12 månader sedan
Saab storsatsar i Skåne – nytt kontor i Lund och nytt varv i Landskrona
-
Danmark11 månader sedanEfter mer än 600 år: Tre kronor försvinner från Danmarks riksvapen
-
Danmark11 månader sedanFörsta spadtaget till utbyggnaden av tågstationen vid Köpenhamns flygplats i Kastrup
-
Life Science11 månader sedanLäkemedelsbolaget Polypeptide i Malmö anställer 100 personer – boom för fetmaläkemedel ökar efterfrågan på deras peptidbaserade råvara
-
Danmark11 månader sedanMöjlig ny bro mellan Fyn och ön Als kommer ta sju minuter med bil
-
IT / mobiltelefoni10 månader sedanOtryggheten i fokus när IT-företagen lämnar Kista
-
Samhälle12 månader sedanKöpenhamns flygplats i Kastrup växer snabbare och har nu 31 procent fler passagerare än Arlanda

