Politik
Nya förbindelser över Öresund inte med på agendan vid dansk-svenskt ministermöte

Sveriges infrastrukturminister Anna Johansson kommer bland annat att diskutera sociala villkor och efterlevnaden av reglerna för lastbilstrafiken när hon träffar sin danske kollega Magnus Heunicke i Köpenhamn under torsdagen. Det finns ingen konkret punkt på dagordningen om fler fasta förbindelser över Öresund. Däremot kommer ministrarna att diskutera nordiskt samarbete om infrastruktur och punktligheten för Öresundstågen. Foto: Kristian Pohl/Regeringskansliet
UPPDATERAD. Det blir inga konkreta diskussioner om nya Öresundsförbindelser vid torsdagens möte mellan Danmarks transportminister Magnus Heunicke och Sveriges infrastrukturminister Anna Johansson. Hon besöker Köpenhamn för att diskutera Öresundstågens punktlighet och för att lära av de danska åtgärderna för en bättre fungerande vägtransportmarknad.
Ministermötet fokuseras bland annat mot sociala villkor och regelefterlevnanden inom vägtransportmarknaden. Det innebär att samtalen bland annat kommer att handla om villkoren för lastbilstrafik som utförs av företag från andra länder, de så kallade cabotage-reglerna.
– Ordning och reda på arbetsmarknaden och goda arbetsvillkor är en prioriterad fråga för regeringen. Danmark har vidtagit flera åtgärder för att skapa en bättre fungerande vägtransportmarknad. Det är dessa erfarenheter jag vill lära mig mer om genom att träffa min danska kollega, säger Anna Johansson i en kommentar.
Enligt dagordningen finns det ingen konkret punkt som tar upp frågan om behovet av fler fasta förbindelser över Öresund. Frågan om infrastruktur tas upp under rubriken nordiskt samarbete om infrastruktur inklusive Fehmarn bält.
Öresundsregionens situation finns med i en punkt som berör tågtrafikens punktlighet över Öresundsbron.
Ministrarna kommer även att diskutera det nya europeiska signalstystemet ERTMS för effektivare järnvägstrafik samt åtgärder mot stöld av kopparkabel från järnvägen.
Anna Johansson stannar kvar i regionen till på fredag då hon ska medverka i en debatt i Malmö om nya Öresundsförbindelser och behovet av ny infrastruktur i Skåne. Hon kommer då att möta representanter från Skanska, Sweco, Köpenhamns flygplats, ESS och svenska Tredje AP-fonden. (News Øresund)
-
Danmark12 månader sedanEnergiö Bornholm på väg mot att förverkligas – avtal mellan Danmark och Tyskland väntas bli klart innan årsskiftet
-
Danmark12 månader sedanTyska järnvägsanslutningen till kommande Fehmarn Bält-tunneln minst tre år försenad
-
Danska valet 20265 månader sedanSkatt, pension och dricksvatten – de viktigaste danska valfrågorna
-
Danmark10 månader sedan”Inte längre realistiskt” att Fehmarn Bält-tunneln kan öppna 2029
-
Danska valet 20266 månader sedanDanmark går till val den 24 mars
-
Samhälle11 månader sedanRegion Skåne ger klartecken för upphandling av nya Öresundståg – nu behöver övriga fem regioner fatta motsvarande beslut
-
Danmark11 månader sedanUtredning klar av åtta nya möjliga Metrolinjer i Köpenhamn och över Öresund till 2070
-
Danmark11 månader sedanSocialdemokratiet och Venstre vill se fler p-platser i Köpenhamn
