Life Science
Svensk export av life science har växt förbi personbilsindustrin
Under 2021 steg exportvärdet av svensk life science till 115 miljarder kronor och passerade därmed exporten för hela den svensk personbilsindustrin. Det visar vilken nyckelindustri life science är sade Sveriges näringsminister Karl-Petter Thorwaldsson när han talade vid en årlig nationell life science-konferens med 900 anmälda deltagare.
För andra året i rad arrangerades den nationella life science-konferensen ”Tillsammans för en ledande nation inom life science” under måndagen. De åtta delområdena i Sveriges nationella life science-strategi diskuterades digitalt under en eftermiddag under ledning av Regeringskansliet, Västra Götalands-regionen samt den västsvenska klusterorganisationen Health Innovation West. Samverkan och kompetens var bland de ämnen som diskuterades flitigt under konferensen.
Nationell strategi för life science
I samband med att den svenska nationella strategin för life science presenterades 2019 har regeringen tillsammans med flera regioner arrangerat en årlig konferens med syfte att stärka svensk life science. Måndagens konferens var därmed den andra i ordningen och representanter från näringslivet, akademin och sjukvården talade och diskuterade kring de åtta delmålen som finns i Sveriges nationella life science-industri. Intresset var stort då runt 900 personer hade anmält sig för att delta digitalt och diskussionerna var i full gång i konferensens chatfönster under hela eftermiddagen.
Viktigt för Sverige som industrination
Sveriges life science-samordnare Jenni Nordborg samt Västra Götalands-regionens regiondirektör Ann-Sofi Lodin inledde konferensen följt av ett tal från näringsministern Karl-Petter Thorwaldsson (S).
– Life science är för den svenska regeringen en nyckelindustri. Både för folkhälsan, men även för Sverige som industrination, sade Karl-Petter Thorwaldsson och tillade att den svenska life science-branschen nådde ett exportvärde på 115 miljarder kronor ifjol. Därmed var exportvärdet för första gången någonsin högre än för hela den svenska privatbilsindustrin.
InfraLife ska optimera utnyttjande av MAX IV
Region Skånes utvecklingsstrateg Krisztina Anderberg Halasz var värd för en punkt i programmet som handlade om möjligheterna att tillgängliggöra forskning och forskningsinfrastruktur nationellt. I diskussionspanelen fanns ytterligare ett skånskt inslag i form utav MAX IV:s näringslivskoordinator Selma Maric, som bland annat berättade om satsningen InfraLife som ska optimera life science-branschens utnyttjande av forskningsanläggningarna MAX IV och ESS utanför Lund. Med i debatten var även bland andra Anders Persson, Executive Director Strategy & Ecosystem Innovation på Astra Zeneca samt Ted Fjällman, vd för CMO-bolaget NorthX Biologics.
Krävs mer resurser för nationell samverkan kring forskningsinfrastruktur
Paneldeltagarna i Region Skånes diskussion var överens om att det krävs mer resurser för samverkan om man vill möjliggöra en större nationell användning av den forskningsinfrastruktur som finns idag, och att man inte får underskatta vikten av att satsa på marknadsföring och sälj.
– Om vi lyckas få hit ett utländskt bolag eller forskargrupp, så är de nästa år ett svenskt bolag eller en svensk forskargrupp, avslutade Ted Fjällman. (News Øresund)
-
Danmark10 månader sedanEnergiö Bornholm på väg mot att förverkligas – avtal mellan Danmark och Tyskland väntas bli klart innan årsskiftet
-
Danmark10 månader sedanTyska järnvägsanslutningen till kommande Fehmarn Bält-tunneln minst tre år försenad
-
Samhälle12 månader sedanReserekord när Öresundstågen växt från Köpenhamn-Malmöpendel till att omfatta hela södra Sverige – siktar på 250-procentig ökning till 2050
-
Danmark8 månader sedan”Inte längre realistiskt” att Fehmarn Bält-tunneln kan öppna 2029
-
Danska valet 20264 månader sedanDanmark går till val den 24 mars
-
Samhälle12 månader sedanJacob Wallenberg om Öresundsregionen: ”Europas mest spännande region”
-
Samhälle9 månader sedanRegion Skåne ger klartecken för upphandling av nya Öresundståg – nu behöver övriga fem regioner fatta motsvarande beslut
-
Danmark9 månader sedanUtredning klar av åtta nya möjliga Metrolinjer i Köpenhamn och över Öresund till 2070
