Samhälle
Tågfärjorna mellan Trelleborg och Rostock vinnare på tillfälligt stopp för godståg över Stora Bältbron
Järnvägsfrakten med Stena Lines tågfärjor mellan Trelleborg och Rostock fick ett lyft sedan Danmark stoppat trafiken med intermodala godståg över Stora Bältbron fram till den 27 januari. Enligt Stena Line var antalet direkttåg som skeppade på deras färjor 30 procent fler än vanligt under tredje helgen i januari. Anledningen till det tillfälliga danska godstågsstoppet på Stora Bältbron är enligt Stena Line en incident där en släpvagn som inte fästs ordentligt i järnvägsvagnen hotat att välta av från tåget i full fart. Enligt Stena Line är deras färjor Mecklenburg-Vorpommern och Skåne världens största järnvägsfärjor med en kapacitet på en kilometer spårkapacitet vardera. De trafikerar linjen Trelleborg – Rostock med 40 avgångar i veckan och som är det enda alternativet till Öresundsbron för järnvägsvagnar mellan Sverige och Tyskland. Den strategiska betydelsen lyftes fram i rapporten Tågfärjeförbindelse Trelleborg-Tyskland som Trafikverket presenterade för den svenska regeringen den 15 januari i år. (News Øresund)
-
Samhälle10 månader sedanSydsvenskan: ”Öresundsbron dyrast i världen att köra över”
-
Samhälle10 månader sedanDe nya Öresundstågen: ökad kapacitet, kortare restid och möjlighet till nya regionala linjer till Ystad, Älmhult och Kristianstad
-
Danmark8 månader sedanEnergiö Bornholm på väg mot att förverkligas – avtal mellan Danmark och Tyskland väntas bli klart innan årsskiftet
-
Danmark12 månader sedanNytt passagerarrekord för Köpenhamns flygplats i april – växer snabbare än Arlanda
-
Politik12 månader sedanDe svenska gränskontrollerna förlängs än en gång
-
Arbetsmarknad12 månader sedanPendlarserie: ”Ögonöppnande att se hur en annan arbetsmarknad funkar – vi är ofta kaxiga i Sverige”
-
Hållbarhet12 månader sedanBron 25 år: ”Gör vi bra saker flyttar naturen in”
-
Danmark11 månader sedanSvenska regeringen förbereder svensk-dansk utredning om ny fast förbindelse över Öresund
