Infrastruktur
Klartecken för Fehmarn Bält-tunneln
Bygget av en fast förbindelse i form av en tunnel mellan Danmark och Tyskland kan börja även på den tyska sidan av Fehmarn Bält. Det står klart efter att förvaltningsdomstolen i Leipzig idag har avslagit överklagan av det tyska beslutet att bygga förbindelsen.
– Vi är nöjda med att det nu har skapats klarhet om det tyska myndighetsgodkännandet av Fehmarn Bält-projektet. Det är en historisk milstolpe som har nåtts, säger Claus F. Baunkjær, vd på Femern A/S, i en kommentar.
Förberedelserna till bygget är redan igång på den danska sidan och nu har det alltså givits klartecken för att starta bygget även på tysk sida. Förbindelsen väntas stå färdig 2029 och kommer att minska restiden med tåg mellan Köpenhamn och Hamburg till 2,5 timmar. Dessutom ökar kapaciteten för både tåg och fordonstrafik.
Godsflödena genom Danmark upp mot Skåne väntas öka vilket aktualiserar de pågående utredningarna om en fast förbindelse Helsingborg- Helsingör och en Øresundsmetro mellan Köpenhamn och Malmö.
När det gäller Fehmarnprojektet byggs just nu en arbetshamn på danska sidan vid Rödbyhamn där sedan fabriken för tunnelelement ska byggas. Tekniken har hämtats och utvecklats från tunneldelen av Öresundsförbindelsen. Det finns förslag om att tunnelfabriken ska kunna användas till ytterligare ett infrastrukturprojekt. Danmark utreder just ny om landet även ska bygga en fast Kattegattförbindelse som skulle minska restiden med tåg mellan Köpenhamn och Aarhus till drygt en timme. (News Øresund)
-
Danska valet 20267 månader sedanSkatt, pension och dricksvatten – de viktigaste danska valfrågorna
-
Danska valet 20267 månader sedanDanmark går till val den 24 mars
-
Danmark11 månader sedan”Inte längre realistiskt” att Fehmarn Bält-tunneln kan öppna 2029
-
Danska valet 20267 månader sedanMöt partierna i danska Folketinget
-
Longreads12 månader sedanSvenska Bonnier News köper danska Zetland
-
Danmark11 månader sedanTrendbrott: Unga danska män röker och dricker mindre
-
Intervjuer12 månader sedanFrån studentmedarbetare på Udenrigsministeriet till ambassadör i Stockholm
-
Danmark11 månader sedanDanska kommun- och regionvalet: Bakslag för regeringen – starkt fram för både höger- och vänsterkanten
