Forskning
ESS: klart med miljöprövning och medfinansiering från Italien
Neutronforskningsanläggningen ESS i Lund med datacenter i Köpenhamn får 999 miljoner kronor i italiensk medfinansiering. Därmed är 84 procent av byggkostnaden på plats. I veckan gav Mark- och miljödomstolen klartecken för ESS och nu diskuteras ESS styrelse datum för byggstart.
Finansieringen börjar falla på plats för det europeiska supermikroskopet European Spallation Source, ESS, i Lund. Utbildningsdepartementet meddelade under onsdagen att Italien går in med sex procent av den totala byggkostnaden. Sammantaget är nu 84 procent av finansieringen på plats.
ESS betalas primärt av den danska och svenska staten som tillsammans bidrar med 47,5 procent av utgifterna. Med det italienska avtalet har 10 av de 17 deltagande länderna ingått avtal om hur stort belopp de bidrar med och hur mycket som ges i kontanter och i form av instrument och utrustning. ESS-bygget i Lund skall påbörjas i sommar. Senare ska det byggas ett större datacenter på Köpenhamns universitet med it-system som ska behandla de stora mängder tal som produceras på anläggningen i Lund.
Utbildningsdepartementet upplyser om att de är i slutförhandling om att skaffa de sista 16 procent av finansieringen till den 1,84 miljarder euro dyra anläggningen. (News Øresund)
Fakta: Italien medfinansierar materialforskning i Lund och Köpenhamn
Att bygga neutronforskningsanläggningen European Spallation Source (ESS) i Lund med datacenter i Köpenhamn beräknas kosta de europeiska skattebetalarna 1,84 miljarder euro. Sverige har lovat betala 35 procent och Danmark 12,5 procent av den kostnaden.
Hittills har tio av de 17 värd- och partnerländerna – Sverige, Danmark, Storbritannien, Frankrike, Italien, Spanien, Polen, Ungern, Schweiz och Norge – utlovat pengar och bygghjälp. I dagsläget är 84 procent av den totala byggkostnaden finansierad.
De 17 partnerländerna bakom ESS: Sverige (värdland), Danmark (värdland) , Estland, Frankrike, Island, Italien, Lettland, Litauen, Nederländerna, Norge, Polen, Spanien, Schweiz, Storbritannien, Tjeckien, Tyskland, Ungern
Hittills utlovad finansiering:
Sverige: 35 procent
Danmark: 12,5 procent
Storbritannien: 10 procent
Frankrike: 8 procent
Italien: 6 procent
Spanien: 5 procent
Norge: 2,5 procent
Polen, Schweiz och Ungern: drygt 5 procent av byggkostnaderna (tillsammans)
-
Danmark11 månader sedanFrån och med 1 januari 2025 är det återigen förbjudet att flagga med utländska flaggor i Danmark – de nordiska flaggorna och Tysklands undantas
-
Infrastruktur9 månader sedanNorska Vy testar sommartåg mellan Malmö–Oslo och hoppas på tåg till Köpenhamn
-
Näringsliv11 månader sedan
Saab storsatsar i Skåne – nytt kontor i Lund och nytt varv i Landskrona
-
Danmark10 månader sedanEfter mer än 600 år: Tre kronor försvinner från Danmarks riksvapen
-
Danmark10 månader sedanFörsta spadtaget till utbyggnaden av tågstationen vid Köpenhamns flygplats i Kastrup
-
Norden11 månader sedanNytt program för fri rörlighet i Norden ska stärka Nordiska Ministerrådets arbete mot gränshinder
-
Danmark9 månader sedanMöjlig ny bro mellan Fyn och ön Als kommer ta sju minuter med bil
-
Life Science9 månader sedanLäkemedelsbolaget Polypeptide i Malmö anställer 100 personer – boom för fetmaläkemedel ökar efterfrågan på deras peptidbaserade råvara
