Fastighet
Svenska Balder köper fyra hotellfastigheter kring Köpenhamns huvudbangård

Fastighetsbolaget Balder har förvärvar fyra hotell i närheten av Köpenhamn Huvudbangård. På bilden Balders vd Erik Selin. Foto: News Øresund
Det Göteborgsbaserade fastighetsbolaget Balder har förvärvat fyra hotellfastigheter i centrala Köpenhamn. Fastigheterna ligger samtliga intill huvudbangården och förvärvas för cirka 1 miljard kronor.
Fastighets AB Balder har i veckan förvärvat fyra hotellfastigheter som idag drivs under namnen Star, Mercur, Richmond och Plaza. Hotellen ligger intill Köpenhamns huvudbangård.
Företaget äger sedan tidigare ett hotell på Østerbro och bygger för närvarande om fastigheten, som tidigare rymt Det Kongelige Danske Musikkonservatorium, och som ligger intill Tivoli till hotell. Sammantaget består Balders fastighetsbestånd i Danmark sedan tidigare av närmare 200 000 kvadratmeter med ett fastighetsvärde på cirka 6 miljarder kronor. Bolaget äger för närvarande cirka 1 500 bostäder och har cirka 1 000 lägenheter som tillkommer genom byggprojekt under de kommande åren, bland annat i Ørestad och på Amager.
En analys som Øresundsinstituttet presenterade i maj visar att de svenska aktörerna äger fastigheter för 40 miljarder kronor i Danmark. Ytan är 2 miljoner kvadratmeter. Finanskrisen drabbade den danska fastighetsmarknaden hårt och ledde till att stora fastighetsbestånd kom till salu till relativt låga priser. Det skapade goda affärsmöjligheter för bland annat svenska investerare. Dessutom har de danska pensionsbolagen blivit mer aktiva som fastighetsägare. De ser över sin portfölj och avyttrar fastigheter vilket har bidragit till en ökad transaktionsvolym i Danmark. För de svenska aktörerna har den geografiska närheten till den danska marknaden varit en fördel i expansionen. Stora svenska aktörer i Danmark är Wihlborgs, Castellum, Balder, Niam, Heimstaden och Akelius. (News Øresund)
Läs mer:
Svenska fastighetsbolag äger två miljoner kvadratmeter i Danmark
-
IT / mobiltelefoni12 månader sedanOtryggheten i fokus när IT-företagen lämnar Kista
-
Arbetsmarknad11 månader sedanE-handelsföretaget Boozt flyttar huvudkontoret från Malmö till Köpenhamn
-
Danmark5 månader sedanEnergiö Bornholm på väg mot att förverkligas – avtal mellan Danmark och Tyskland väntas bli klart innan årsskiftet
-
Samhälle7 månader sedanDe nya Öresundstågen: ökad kapacitet, kortare restid och möjlighet till nya regionala linjer till Ystad, Älmhult och Kristianstad
-
Danmark11 månader sedanNu kostar den danska kronan under 1,50
-
Forskning11 månader sedanRekordstor donation till Lunds universitets cancerforskning från stiftelse med koppling till Ingvar Kamprad och Ikea
-
Samhälle8 månader sedanSydsvenskan: ”Öresundsbron dyrast i världen att köra över”
-
Danmark9 månader sedanNytt passagerarrekord för Köpenhamns flygplats i april – växer snabbare än Arlanda
