Fastighet
Lugn bostadsmarknad i april – efter kraftig uppgång i Malmö

Efter att ha stigit med 17 procent de senaste tolv månaderna förblev bostadsrättspriserna oförändrade under april, jämför med perioden januari-mars 2017. Foto: News Øresund
April var en relativt lugn månad för den svenska bostadsmarknaden då priserna på bostadsrätter förblev oförändrade samtidigt som villapriserna steg med en procent, jämfört med de tre tidigare månaderna. Dessutom kom det ut 23 procent färre bostadsrätter på marknaden jämfört med april förra året. Det visar uppgifter från Svensk Mäklarstatistik.
Malmö är den storstadsregion där priserna på bostadsrätter har ökat mest, med 17 procent, de senaste tolv månaderna.
– I ett riksperspektiv är priserna trots allt relativt låga i Malmö, även om det finns undantag i de allra mest attraktiva delarna. Men snittnivåerna för Malmö kommun ligger lågt ur ett riksperspektiv och det är en faktor, säger Per-Arne Sandegren, analyschef på Svensk Mäklarstatistik, till Sveriges Radio.
Under april var prisökningen på bostadsrätter i både Malmö och hela landet lugnare, då priserna förblev oförändrade jämfört med perioden januari-mars 2017.
Villapriserna i hela landet steg också mindre än de gjorde under mars månad, med en procents ökning jämfört med två procent, och priserna fortsatte uppåt i alla storstadsregioner. I Malmö har priserna på villor ökat med tio procent de senaste tolv månaderna.
Idag ligger medelpriset på sålda villor i Malmö på 3 991 000 svenska kronor, utifrån den senaste månadens försäljning, vilket är högre än rikssnittet på 3 190 000 svenska kronor. Medelpriset (kronor/kvadratmeter) för en såld bostadsrätt i Malmö är däremot lägre än riksgenomsnittet, med 28 318 jämfört med 40 486 svenska kronor. I Köpenhamn var det genomsnittliga priset per kvadratmeter för sålda ägarlägenheter 35 234 danska kronor i slutet av 2016 och totalt ökade priset per kvadratmeter med nästan nio procent under förra året. Det visar uppgifter från Finans Danmark.
Enligt en undersökning från Valueguard, som tillhandahåller analys- och informationsprodukter kopplade till bostadsmarknaden, sjönk bostadsrättsindex, som tar hänsyn till vilken typ av bostäder som säljs och mäter den underliggande prisutvecklingen, med 0,9 procent i Malmö mellan mars och april 2017. I hela landet sjönk det med 0,2 procent under samma period. (News Øresund)
-
Danmark10 månader sedanEnergiö Bornholm på väg mot att förverkligas – avtal mellan Danmark och Tyskland väntas bli klart innan årsskiftet
-
Danmark10 månader sedanTyska järnvägsanslutningen till kommande Fehmarn Bält-tunneln minst tre år försenad
-
Samhälle12 månader sedanReserekord när Öresundstågen växt från Köpenhamn-Malmöpendel till att omfatta hela södra Sverige – siktar på 250-procentig ökning till 2050
-
Danmark8 månader sedan”Inte längre realistiskt” att Fehmarn Bält-tunneln kan öppna 2029
-
Danska valet 20264 månader sedanDanmark går till val den 24 mars
-
Samhälle9 månader sedanRegion Skåne ger klartecken för upphandling av nya Öresundståg – nu behöver övriga fem regioner fatta motsvarande beslut
-
Danmark9 månader sedanUtredning klar av åtta nya möjliga Metrolinjer i Köpenhamn och över Öresund till 2070
-
Danska valet 20263 månader sedanSkatt, pension och dricksvatten – de viktigaste danska valfrågorna
